
A legfontosabb tanács a magyar űrhajósnak: emeld meg az ágyad végét egy téglával!

További Tech-Tudomány cikkek
-
Az embernek van egy szuperereje, amit 50 ezer éve használt először
- Egy 1967 óta halottnak hitt NASA-műhold küldött rádiójelet a Földre
- Az iPadek eddigi legkomolyabb kihívóját dobta piacra a Lenovo
- Továbbra sem indulnak az űrbe Kapu Tiborék, ismét elhalasztották a kilövést
- Pontosították Kapu Tiborék indulását, kiderült, mikor indulnak a világűrbe
A látogatóközponttal kapcsolatban Ferencz Orsolya azt emelte ki, hogy ez sokkal több, mint egy kiállítás, „térképe annak az útnak, amit a magyar űrkutatás az elmúlt években bejárt, és előképe annak, ami még előttünk van.”
„Újjáépítettük ezt a különleges szakterületet, ma már bátran kijelenthetjük, hogy egy új korszakot nyitottunk. Több mint húsz együttműködési megállapodást kötöttünk országokkal, űrügynökségekkel, valamint a világ vezető űripari vállalataival” – hangsúlyozta a miniszteri biztos.
247-ből 1 maradt
A Hunor – Magyar Űrhajós Programra 247 érvényes pályázat érkezett, a kiválasztás során több mint 50 szempont volt, az élettani tesztek részletessége sokszor meghaladta a NASA protokollját. Ezen kívül túlélőkiképzésen, izolációs tréningen vettek részt a kiválasztottak, amikor pedig Houstonba megérkeztek a NASA kiképzésére, mindenki biztos volt benne, hogy a legmagasabb követelményeknek is meg fognak felelni.
„A Nemzetközi Űrállomás fedélzetén Kapu Tibor mintegy 30 tudományos kísérletet fog elvégezni, míg Cserényi Gyula a Földről segíti majd a munkáját. Ez nemcsak tudományos szenzáció, de példátlan lehetőség is arra, hogy a magyar tudás és innováció nemzetközi környezetben mutassa meg magát” – jelentette ki Ferencz Orsolya.
Kapu Tibor rövid videóüzenetet küldött, amelyből kiderült, hogy az Egyesült Államokban a képzés lezárása után hamarosan karanténba vonul.
„Folyamatosan tanultunk az űrállomáson való élet és munka sajátosságairól, a kísérletek lebonyolításáról, az űrkapszulák és rakéták működéséről, de olyan különleges tréningeken is részt vettünk, mint a helikopterből való víz alatti kimenekülés, a centrifuga- vagy túlélőképzés” – hallhattuk a magyar űrhajóstól.
Charles Simonyi, aki 2007-ben és 2009-ben is járt a világűrben, ugyancsak videóüzenetben jelentkezett, és egy különleges tanáccsal látta el kollégáját.
A rajt előtti héten fokozatosan emeld meg az ágyad végét egy téglával vagy hasonló módon. Ezzel hozzászoksz ahhoz, hogy a vér a fejedbe gyűlik, ami e felkészülés nélkül rossz közérzetet okozhatna az út első napjaiban
– javasolta.

Keresse meg a mi kis 93 ezer négyzetkilométerünket
Az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan 1980. május 26-án indult útnak a Szojuz–36 űrhajó fedélzetén a kazahsztáni Bajkonur űrközpontból, és 7 napot, 20 órát, 45 percet töltött a világűrben.
Farkas Bertalan az Indexnek elmondta, hogy sokat beszélgetett a saját élményeiről a két kiválasztott magyarral.
„Ezek baráti beszélgetések voltak, úgy gondoltam, hogy biztosan inspirálja őket, ha olyan valaki mondja el a saját történetét, aki már járt az űrben. Fantasztikus felkészítésen vannak túl, Tibor figyelmét külön felhívtam arra, hogy a súlytalanságban meg kell tanulnia közlekedni, talán ez az, ami a legnehezebb feladat. Azt még egy orvos sem tudja előre, hogy kire miként hat a súlytalanság. Mondtam neki, hogy fentről majd keresse a Kárpát-medencénket, a közepén a mi kis 93 ezer négyzetkilométerünkkel, mert egy magyar számára ez felemelő érzés.”

Az Index a látogatóközpont megnyitója után beszélgetett a kiválasztott magyar űrhajós családjával is. Csilla, Kapu Tibor húga egyáltalán nem lepődött meg, hogy a testvére űrhajózásra adta a fejét.
„Az első reakcióm az volt, hogy ki más jelentkezne, ha nem ő. Amikor távol vagyunk egymástól, akkor nagyon szoros a kapcsolatunk, most is így van. Egy személyes tárgyamat, egy kis ékszert felvisz magával az űrbe, remélem, visszahozza” – bizakodott Kapu Csilla.
Az édesanya, Kapu Tiborné nem tudta, hogy mire készül a fia.
Meglepetésként ért, ráadásul én tudtam meg utoljára, már a legjobb 44-ben volt, amikor elárulta, hogy mi a célja. A kiválasztás után éjjel háromkor ért haza, azonnal elmondta a jó hírt, aminek természetesen nagyon örültünk, de anyaként azért aggódom is kicsit.
Kapu Tibor május 29-én indul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére a floridai Cape Canaveralból a SpaceX Falcon–9 rakéta segítségével, egy Dragon űrhajó fedélzetén. Az Axiom–4 űrmisszióban négyen vesznek részt, Kapu Tiboron kívül Sławosz Uznański-Wiśniewski lengyel küldetésspecialista, Peggy Whitson amerikai parancsnok és Shubhanshu Shukla indiai pilóta.
A Huniverzum – Magyarok a világűrben interaktív kiállítás május 13-tól látogatható Budapesten a Millenáris G épületében.
(Borítókép: A HUNIVERZUM – Magyarok a világűrben látogatóközpont megnyitója. Fotó: Máthé Zoltán / MIT)
