
- Tech-Tudomány
- magyar űrutazás
- kapu tibor
- tudomány
- űrkutatás
- nemzetközi űrállomás
- orvostudomány
- technológia
Fontos kérdésekre keresik a választ az Axiom-4 űrhajósai

További Tech-Tudomány cikkek
Az Axiom-4 tagjaira – köztük a május 29-én az űrbe utazó Kapu Tiborra – minden korábbi küldetésnél több munkát bíztak, összesen mintegy 60 kutatás és egyéb program vár a legénységre. Az amerikai, indiai, lengyel és magyar űrhajósok munkáját összesen 31 országban hasznosítják. Sok a teendő, a tudomány nem kutatja meg magát.
A kutatások főbb területei az orvostudomány, a biológia, a fizika és a műszaki tudományok, ezeket főleg tudományt népszerűsítő, közönséggel kapcsolatot létesítő programok egészítik ki, amelyekben iskolások beszélhetnek vagy végezhetnek kísérleteket az űrhajósokkal.
Az Axiom és partnerei
Amint azt korábban már körüljártuk, az Axiom Space egy újgenerációs űrvállalkozás, amiben nagyhatalmak hivatalos állami űrprogramjaitól függetlenül foglalhatnak helyet és időt országok vagy piaci áttörésen dolgozó cégek – ez pedig a közelgő Axiom-4 küldetés programjában is megmutatkozik.
Az orvostudomány területén a texasi székhelyű, kifejezetten az űrutazás hatásaival foglalkozó TRISH kutatási konzorcium számára három különböző témával kapcsolatban gyűjtenek adatokat: az emberi szervezet alkalmazkodásáról, a személyre szabott gyógyszerekről, továbbá egészségügyi adatbázist építenek az üzleti küldetésben repülő űrhajósokról. További kutatásokban ultrahanggal vizsgálják a súlytalanság hatását az ízületekre, MRI-vel hasonlítják össze az agy űrhajózás előtti és utáni jellemzőit, a kaliforniai UCSD egyetem számára a vérképző őssejtek és enzimjeik változását tesztelik, egy egyesült arab emírségekbeli cég megbízásából pedig vizsgálják a cukorbeteg űrhajósok támogatásának lehetőségeit.
A Sanford őssejtkutató intézetnek és az Axiomnak van egy küldetéseken átívelő közös kutatása is, ami a rák lehetséges gyógymódjait kutatja – ezúttal a feljuttatott tumormodelleken vizsgálják a mikrogravitáció és háttérsugárzás hatásait. Míg az ILAN-ES természettudományos küldetés a viharok felett száz kilométeres magasságban megfigyelhető felvillanásokat igyekszik rögzíteni és értelmezni. Műszaki fronton a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéhez kötődő edge computing fejlesztést tesztelik, ami egy, az űrhajós biometrikus adatait mérő és teljesítményét figyelő viselhető eszköz.
Az iskolások amatőr rádiós feladaton keresztül, a szaúdi diákok alkotásaikkal, a nigériai és brazil iskolások az inga és testek mozgását vizsgáló érdekes feladatokkal kapcsolódhatnak a küldetéshez.

Indiai Űrkutatási Szervezet
A küldetés az indiai iskolásokat sem hagyja cserben, velük a pilóta, Shubhanshu Shukla beszélget majd. A munka orvosi vonatkozása azt vizsgálja, hogy a súlytalanságban megváltozó látás mennyiben rontja a képernyők és érintőképernyők használatát.
Az ISRO programja egy sor biológiai kutatást tartalmaz, ezek az izomsejtek működésére, algák és cianobaktériumok űrbeli viselkedésére, esetleges hasznukra keres választ. Sor kerül továbbá tucatnyi növény magjainak csíráztatására, és lesz kísérlet a biológia popsztárjának tekinthető medveállatkákkal is.
ESA / POLSA
A lengyel kutatások többsége orvostudományi kérdéseket vizsgál: a mentális egészség változásait és az EEG-visszacsatolás stresszcsökkentő hatását, az immunrendszer alkalmazkodását a gravitáció hiányához, a lágy szövetek fizikai tulajdonságainak súlytalanságban bekövetkező változását. Azt is kipróbálják, hogy infravörös színképelemző eszköz használható-e ember és számítógép közötti kezelőfelületként. Vizsgálat tárgya lesz továbbá a bélmikrobiom változása, az elektromos stimuláció hatása a súlytalanságban leépülő izomzatra, illetve hogy mennyire stabilak a gyógyszerek hatóanyagai az űrben.
A küldetés műszaki része egy zajterhelést és egy sugárterhelést mérő viselhető eszköz kipróbálása lesz. A biológiai kísérletek során szélsőséges körülményeket jól tűrő algákat, illetve medveállatkagénekkel turbózott élesztőgombákat vizsgálnak. Fizikai kutatásból viszont csak egy van, de az egyből hat különböző nanoanyag használhatóságát vizsgálja egészségmonitorozó eszközökben.

Hungarian to Orbit (HUNOR)
Az Axiom-4 feladatainak legnagyobb szelete a magyar űrprogramtól érkezik. Kapu Tiborra harminc kísérlet elvégzése vár. A fizikánál maradva: 3D nyomtatást, mikrofluidikát, műholdfotók alapján végzett helymeghatározást, a megolvasztott indium viselkedését és a folyadékcseppek mozgásának súlytalanságban megfigyelhető dinamikáját is vizsgálja majd. A biológia és az élettan területén a gyümölcslegyek DNS-javító mechanizmusait kutatja majd, illetve szelénben szegény táptalajon csírázó növények fejlődését figyeli.
Orvosi kutatások területén a tájékozódási képességek és a beszédhang űrbeli változásával kapcsolatos kutatást végez, valamint egészségügyi adatokat gyűjtő és összegző mesterséges intelligenciát próbál ki. Az űrutazás miatt kialakuló látásromlást megakadályozó gyógyszert tesztel, sőt az űr körülményei közötti tanulást és a virtuális valóság gondolkodásra és mozgásra gyakorolt hatásait szintén vizsgálja.
A műszaki kutatások terén egyes ruhaszövetek hővezető tulajdonságaival kapcsolatban gyűjt majd adatokat, illetve a megtett út alapján történő tájékozódást és annak űrben komplikáltabb működését tanulmányozza kísérletek révén. Kipróbálja a Rad Nano űrhajós dozimétert, amely a háttérsugárzáson kívül fényt, mágneses mezőt, légnyomást, nedvességet és szén-dioxid-szintet is mér. A magyar űrhajós ezeken túl az érte izguló földiek kedvéért háromdimenziós bejárást készít a Nemzetközi Űrállomásról, fotókat visz magával, gyerekekkel rádiózik és a kérdéseikre válaszol.
(Borítókép: Kapu Tibor beszél egy sajtótájékoztatón. Donald Tusk lengyel miniszterelnök és Krzysztof Paszyk fejlesztési és technológiai miniszter találkozott az Ax-4 küldetés személyzetével 2025. február 5-én. Fotó: Marek Antoni Iwaczuk / SOPA Images / LightRocket / Getty Images)
