
Kalandorok, hollók és összeesküvők az Axiom fedélzetén
További Tech-Tudomány cikkek
-
Az embernek van egy szuperereje, amit 50 ezer éve használt először
- Egy 1967 óta halottnak hitt NASA-műhold küldött rádiójelet a Földre
- Az iPadek eddigi legkomolyabb kihívóját dobta piacra a Lenovo
- Továbbra sem indulnak az űrbe Kapu Tiborék, ismét elhalasztották a kilövést
- Pontosították Kapu Tiborék indulását, kiderült, mikor indulnak a világűrbe
Az Axiom Space tevékenysége új korszakot jelent az űrkutatásban, amint azt korábban kibontottuk, mivel a cégek és országok számára nyitotta meg az üzleti alapú űrhajózás korát. Ez a működés a legutóbbi időkig a jövő volt, de ma már nem az, tekintve, hogy Kapu Tibor és kollégái immár a negyedik Axiom-küldetéssel utaznak majd.
A történet előzményei az Axiom Space 2016-os alapítására nyúlnak vissza. Az alapítók elsősorban saját űrállomásban gondolkodtak, és nem is adták ezt fel. A Nemzetközi Űrállomáshoz csatlakozó, öt modulból álló saját szegmens megvalósítása viszont pár évet késik, ennek az a következménye, hogy lényegében lecsúsznak az űrállomás működésének végéről. Búslakodásra viszont nem volt idő, a cég és a NASA szoros kapcsolatának kiaknázása az űrhajósküldetésekkel folytatódott. Eleinte arról volt szó, hogy az első utasok között lesz Tom Cruise filmszínész, aki az űrben forgatva írt volna mozitörténelmet, ez a terv azonban lekerült a műsorról, miután az orosz Julija Pereszild beelőzte 2021 októberében, eldöntve az űrben filmezés mikroszkopikus űrversenyét.
Axiom-1
Az első út egy igazi űrturista-küldetés volt. A parancsnok a spanyol–amerikai profi űrhajós, Michael López-Alegria volt, utasai Larry Connor daytoni ingatlanbefektető, Eytan Stibbe izraeli befektető és Mark Pathy kanadai befektető voltak. Bár a csapat űrturistákból állt, nem lebegtek flipflopban és rövidgatyában, közülük csak Connor volt valamennyire kalandor, aki azóta tengeralattjárózással foglalkozik. Stibbe és Pathy komolyabban elkötelezettek az egészségügy és rákkutatás mellett, Stibbe ezenfelül rendes űrhajóshoz méltóan izraeli technikai újításokat – például egy sugárvédő mellényt – vitt és próbált ki.
Az időjárás miatt egy nappal halasztották a visszatérést, így a csapat összesen 17 napot töltött az űrben.

Axiom-2
A második küldetés 2023 májusában indult Peggy Whitson parancsnoksága alatt. Az utasok között egy űrturista volt, John Shoffner amerikai befektető, sportrepülő és minden motorsport szerelmese. Shoffner beosztása tartalék pilóta volt, és egy genetikai térképezési kísérletet is elvégzett Whitsonnal közösen egy amerikai biotechnológiai vállalat megbízásából. A küldetés további két utasa a szaúdi űrügynökség egy profi űrhajósa és űrhajósnője, Ali AlQarni és Rayyanah Barnawi voltak, akik rákkutatással és őssejtekkel kapcsolatos kísérleteket végeztek, továbbá az esőfelhők kialakulását és eső előidézését kutatták. A csapat a másodszor repülő Crew Dragon űrhajó, a Freedom fedélzetén utazott, és nyolc napot töltöttek a Nemzetközi Űrállomáson. Fontos, hogy Kapu Tiborék küldetését ugyancsak Peggy Whitson vezeti majd.
Axiom-3
A 2024 januárjában induló Axiom-küldetés több elsőséget is hozott: ezen utazott az Európai Űrügynökség első fizetős űrhajósa, Marcus Wandt és az első török űrhajós, Alper Gezeravcı. A villamosmérnök-végzettségű Gezeravcı története különösen érdekes: 21 év tapasztalatot szerzett a török légierő F–16-osain repülve, Recep Tayyip Erdogan kormányzata gülenista összeesküvéssel vádolta meg, és leszerelték, később azonban rehabilitálták.

A küldetés pilótája az olasz légierő tisztje, az olasz űrügynökség által delegált Walter Villadei volt. Villadei az űrtechnika és műholdtervezés doktora, az űrhajóspályát és -felkészülést még 2008-ban az oroszországi Csillagvárosban kezdte, ahol űrsétára és az orosz szegmens javítására szerzett képesítést. Villadei ezt megelőzően a Virgin Space-szel utazott kis időre az űrbe 2021-ben – ezúttal 21 napot tölthetett a Nemzetközi Űrállomáson.
A negyedik űrhajós a svéd Marcus Wandt volt, aki nemcsak hivatalos ESA-asztronauta volt, de ő volt Munin is, a Hugin-Munin küldetésből. Hugin és Munin az északi mitológiában Odin két hollója. A párosból Hugin a Nemzetközi Űrállomás hivatalos Crew-7 legénységéhez tartozó dán Andreas Mogensen volt – Mogensen és Wandt személyében először tartózkodott egyszerre az űrben két skandináv űrhajós. Wandt húsz különböző kutatást végzett az űrben, egyebek között a génkifejeződésekkel és a stresszel kapcsolatban.
Az Axiom-4 küldetést várhatóan 2026 májusában követi majd az ötödik. Ennek legénységét még nem jelentették be, annyi viszont tudható, hogy Csehország és az ESA képviseletében készül repülésre Aleš Svoboda űrhajós. Ismert továbbá, hogy az Egyesült Királyság is bejelentkezett az Axiomnál, és ők rögtön négy helyet foglaltak űrhajósaiknak valamelyik következő küldetésre.
