
- Tech-Tudomány
- űrhajózás
- űrutazás
- kapu tibor
- nemzetközi űrállomás
- iss
- hunor-program
- nasa
- esa
- spacex
- spacex dragon
- falcon-9
Júniusban indulhat a Nemzetközi Űrállomásra Kapu Tibor
További Tech-Tudomány cikkek
-
Lenyűgöző képekkel kápráztatta el az emberiséget egy úttörő obszervatórium
- Nem várt fordulat, egy napon belül indulhatnak az űrbe Kapu Tiborék
- Az embernek van egy szuperereje, amit 50 ezer éve használt először
- Egy 1967 óta halottnak hitt NASA-műhold küldött rádiójelet a Földre
- Az iPadek eddigi legkomolyabb kihívóját dobta piacra a Lenovo
Fontos ellenőrzésen van túl az Ax-4 küldetés, aminek keretében Kapu Tibor magyar űrhajós is hamarosan a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) utazik – adta hírül a space.com.
A houstoni székhelyű Axiom Space vállalat május 21-én, szerdán befejezte a belső repülési készültségi felülvizsgálatot (FRR). A misszió a tervek szerint június 8-án, vasárnap indul a világűrbe, a NASA floridai Kennedy Űrközpontjában található 39A indítóállomásról. Kapu Tibort egy indiai, egy amerikai és egy lengyel kollégájával együtt a SpaceX Falcon 9 rakétája emeli majd a magasba a vállalat egy vadonatúj, Dragon űrhajójának fedélzetén, ahol a tervek szerint két hetet fognak eltölteni.
Az FRR ellenőrzés megerősítette, hogy minden rendszer és a személyzet készen áll a közelgő indításra.
A portál megjegyzi, hogy ez lesz az Axiom Space negyedik emberes küldetése, amit a legkutatásigényesebbnek nevezett. A nagyjából 14 napos küldetés során az Ax-4 legénységének tagjai több mint 60 tudományos és ismeretterjesztő feladatot terveznek végrehajtani az ISS fedélzetén.

A missziót egy tapasztalt parancsnok,Peggy Whitson vezeti majd, aki korábban a NASA űrhajósa volt és ez lesz az ötödik orbitális repülése, akinek a mostani küldetés után már összesen 700-ra emelkedik a Földtől távol töltött napjainak száma.
A legénység másik két tagja az indiai Shubhanshu Shukla pilóta, és a lengyel Slawosz Uznanski, az Európai Űrügynökség (ESA) misszióspecialistája. Kapuval együtt mindegyiküknek ez lesz az első űrutazása, és mindhárom országnak most először léphet – vagy inkább lebeghet be – űrhajósa az ISS-re.
Hisszük, hogy az olyan küldetések, mint az Ax-4, arra fogják ösztönözni fiatal elméket, hogy szenvedélyesen érdeklődjenek az űrtechnológia iránt
– mondta Sudeesh Balan, az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) projektigazgatója május 20-án, kedden.
A misszióhoz 31 országból érkeztek ötletek az összesen 60 tudományos és ismeretterjesztő feladatokhoz, ezek közül 25 Magyarországról, a HUNOR programon keresztül.
Dana Weigel, a NASA ISS programvezetője a küldetést „fenomenális lehetőségnek” nevezte az űrügynökség kutatási tevékenységének kiterjesztésére. A portál hozzáteszi, hogy a Trump-adminisztráció nemrégiben közzétett, 2026-os „szűk költségvetése” a NASA finanszírozásának közel 25 százalékos csökkentését javasolja , beleértve a Nemzetközi Űrállomásra küldött legénységi és teherszállító küldetések számának csökkentését. Weigel szerint az Ax-4 segíthet áthidalni a szakadékot.
A portál megjegyzi, a misszió arra is kiváló lehetőség, hogy Axiom Space újabb tapasztalatokat szerezzen, nagy lépéseket téve hosszútávú célja, egy saját magán űrállomás megépítése felé.
