Galaktikus fosszíliára bukkantak a Tejútban
Az Sloan Digitális Égboltfelmérési Program szárnyai alatt működő Apache Point Obszervatórium galaktikus evolúciós kísérleti programjában (APOGEE) bukkantak egy régi eseményre a Liverpool John Moores Egyetem (LJMU) kutatói. Múlt pénteken közölt eredményeik szerint a galaxisunk tízmilliárd évvel ezelőtt összeütközött és bekebelezett egy másik galaxist, ennek nyomait pedig megtalálták a Tejúrendszerben. A galaxist Heraklésznak nevezték el, és maradványait a Tejutat körülvevő halo külső peremén elhelyezkedő porfelhőben fedezték fel.
Eléggé kicsi kozmológiai szempontból, csak százmillió csillag, de így is a Tejút haloja tömegének a felét adja
– mutatta be a Heraklészt Ricardo Schiavon, az LJMU munkatársa.
Dr. Schiavon és csapata kémiai összetételük és sebességük alapján ismerték fel a bevándorló csillagokat.
Ahhoz, hogy egy ilyen fosszíliát felfedezzünk, több tízezer csillag összetételét és mozgását kellett megvizsgálnunk. Ez azért különösen nehéz, mert a Tejút közepén található csillagokat csillagközi porfelhők takarják. Az APOGEE segítségével mélyebben belelátunk a Tejút szívébe, mint korábban valaha.
– magyarázta Schiavon.
A Tejút több kisebb galaxissal való ütközésből jött létre, ezek maradványai a spirált körülvevő, kifelé ritkuló, úgynevezett halóban találhatók. A Heraklésszal történt ütközés a tömegéből következően a korábbiaknál brutálisabb volt.
Az alábbi videón a Tejút kialakulásának modellje látható: