A svájci Szövetségi Technológiai Intézet (ETH) tájékoztatása szerint Peter Chen, egy szerves kémiával foglalkozó kutatócsoport vezetőjeként elismerte felelősségét abban, hogy 1999-ben és 2000-ben hamisított adatokat tettek közzé. Azt nem állapították meg, hogy konkrétan ki manipulálta az adatokat.
Peter Chen 2009 januárjában vizsgálatot kért, és visszavonta a kutatócsoportjának egyik publikációját, mert az eredmények nem egyeztek meg más, ezen a témán dolgozó kutatócsoportok eredményeivel írta a Nature tudományos lap. A vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy bizonyos adatokat meghamisítottak.
Az EHT közölte, hogy visszalépése ellenére Chen a zürichi székhelyű intézetben marad. A tudós a Chicagói Egyetemen tanult, doktorátusát a Yale-en szerezte, majd 1988-ban a Harvardra ment. 1994-ben csatlakozott a világ egyik vezető kutatóintézetének tartott ETH-hoz.