A tudósok szerint az egy hónapig tartó kísérlet volt az első alkalom, amikor valaki összetett mozgások elvégzésére volt képes úgy, hogy elméje segítségével irányította az idegrendszeréhez kötött - bár ezúttal a testhez csak vezetékekkel csatlakozó - biomechanikus kart.
Tavaly ültettek be elektródákat a páciens karjába, aki autóbalesetben vesztette el bal kézfejét és alkarját. A protézist ezeken az elektródákon keresztül egy hónapja csatlakoztatták a férfihoz, de nem rögzítették közvetlenül az amputált csonkhoz.
Az újságíróknak videón mutatták be, amint a 26 éves Pierpaolo Petruzziello koncentrálva ad utasításokat a mellette elhelyezett karnak. A férfi elmondta, hogy csak összpontosítás kérdése az egész, könnyebben megy, ha úgy gondol rá, mintha saját kézfeje és alkarja lenne.
Az elektródákat és a robotkart egy hónapig tartották összeköttetésben, ezalatt Petruzziello megtanulta függetlenül mozgatni műujjait, ökölbe szorítani kézfejét, sőt tárgyakat is képes volt megfogni. A páciensből ezután eltávolított elektródákat jó állapotban találták a német Fraunhofer Intézet szakértői, akik kifejlesztették a kísérlethez.
A 2 millió eurós, öt évig tartó LifeHand projektet az Európai Unió finanszírozta.
- Budapest, XI. kerület Felső határút 4.
- Alapterület m2 Szobák db Vételár
- Budapest, IX. kerület Mester utca 85.
- Alapterület 94 m2 Szobák 4+1 db Vételár 82,49 M Ft
Rovataink a Facebookon