A terhesség alatti dohányzás összefügg a gyerek bűnözési hajlamával
Az összefüggés a kutatók szerint azután is megállta a helyét, hogy kizárták a bűnözői viselkedéssel statisztikai kapcsolatban álló egyéb tényezőket (mentális betegség, családi környezet, szegénység). Nők és férfiak egyaránt hajlamosnak mutatkoztak a bűnözésre, és mindkét nem képviselőinél magas volt a gyakori őrizetbe vétel veszélye, ha anyjuk különösen erős dohányos volt.
A Harvard Egyetem Angela Paradis által vezetett kutatói négyezer 33 és 40 év közötti felnőtt amerikai nyilvántartását tekintették át. A vizsgálatban részt vevő nők és férfiak egy olyan hosszú távú egészségügyi kutatás alanyai voltak, amelynek keretében a terhesség és a születés körülményeinek hatásait elemezték.
A tudósok 1959 és 1966 közötti időszakban terhes anyákat kérdeztek meg, hogy teljes képet kapjanak. Azok, akiknek anyja a várandósság alatt napi 20 szál cigarettánál többet szívott, 30 százalékkal nagyobb eséllyel követtek el bűncselekményt, és nagyobb volt a veszélye annak, hogy ismételten rossz útra térnek.
A tudósok arra a következtetésre jutottak: bár nem jelenthetik ki határozottan, hogy a terhesség alatti erős dohányzás kiváltója az utód bűnözési hajlamának, az adatok alátámasztják az összefüggést. Korábbi kutatások már kapcsolatot mutattak ki a terhesség alatti dohányzás és a kisgyerekeknél megjelenő hiperaktivitás, figyelemhiány és agresszivitás között.
Állatokon végzett kísérletek azt sugallják, hogy a problémák a nikotinnak a fejlődő agyra, különösen a neurotranszmitter-receptorokra gyakorolt hatásaiban gyökereznek - írja Journal of Epidemiology and Community Health című tudományos folyóiratban közölt tanulmány.