Űrversenyhez hasonló tudományos programot hirdetett Obama
További Tudomány cikkek
Obama beszédében kiemelt fontosságot tulajdonított az oktatás, az innováció és az amerikai infrastruktúra fejlesztésének. Az elnök az államháztartási hiány csökkentését és a szövetségi kormányzat áramvonalasítását ígérte. Az elnök megígérte, hogy néhány héten belül az űrverseny korának szintjét idéző kutatás-fejlesztési költségvetést nyújt be a kongresszusnak, amelyben kiemelt helyet kapnak majd az orvosbiológiai, az információtechnológiai és a tisztaenergia-kutatások.

Obama célul tűzte ki, hogy az Egyesült Államok villamosenergia-fogyasztását 2035-re 80 százalékban tisztaenergia-forrásokból fedezzék. Ezek között az elnök a szél- és napenergiát, a nukleáris, a tisztaszén- és a földgáz-energiát nevezte meg. Célunk, hogy 25 éven belül az amerikaiak 80 százaléka számára biztosítsuk a nagysebességű vasúthoz való hozzáférést, ami lehetővé teszi, hogy az egyes helyeket fele annyi idő alatt lehessen elérni mint gépkocsival - mondta az elnök, hozzáfűzve, hogy az ilyen közlekedés több útvonal esetében a repülésénél is gyorsabb legyen. Öt éven belül lehetővé tesszük a vállalatok számára, hogy az amerikaiak 98 százaléka számára kiépítsék a nagysebességű vezeték nélküli kapcsolatot- mondta Obama.
Az elnök szerint a felsőfokú végzettség megszerzésének minden amerikai számára elérhetőnek kell lennie, ezért, a főiskolai oktatás eddigi támogatását kiegészítendő javasolni fogja a kongresszusnak, hogy véglegesítse a négy évre szóló, 10 ezer dolláros tandíj-adójóváírást. Barack Obama a jelenlegi helyzetet a szovjet szputnyik által kihívás korához hasonlítva rámutatott, hogy jelenleg Kínában található a világ legnagyobb magán napenergia-kutató létesítménye és a világ leggyorsabb számítógépe. Hangsúlyozta, hogy a kelet-ázsiai óriás és India komoly eredményeket ért az oktatásban, s hogy Dél-Koreában a nemzet építőinek hívják a tanárokat. Ugyanakkor emlékeztetett rá, hogy Amerika már csak a 9. a világon a felsőfokú végzettséggel rendelkezők arányának terén.
Fél évszázaddal ezelőtt amikor a szovjetek megvertek bennünket a világűrben a szputnyik nevű műhold fellövésével, fogalmunk sem volt róla, hogy hogyan verjük meg őket a Holdért folytatott versenyben. A tudomány akkor még nem tartott ott és a NASA nem létezett. Ám, miután beruháztunk a kutatás és az oktatás jobbá tételébe, az újítások olyan hullámát szabadítottuk el, amely új iparágakat teremtett és új munkahelyek millióit. Ez most a mi nemzedékünk szputnyik-pillanata - mondta az elnök, aki szerint ma Kína, India és a délkelet-ázsiai gazdaságok intéznek kihívást Amerikához.