Felfedték a biszexualitás kémiai hátterét
A szerotonin ingerületátvivő anyag, amelynek szerepe van többek között a depresszió szabályozásában is. Most kínai tudósok kimutatták, hogy az anyagot nélkülöző hím egerek kevésbé érdeklődnek a nőstények iránt. Ez az első eset, amikor kimutatták, hogy a szerotonin szerepet játszik egy emlős szexuális preferenciájában.
A szakértők szerint az eredményekből veszélyes lenne az emberi szexualitásra következtetéseket levonni. „Bár a kérdés, hogy egy hím párzási próbálkozásait ki felé irányítja, alapvetően fontos a társadalmi kapcsolatok szempontjából, keveset tudunk az emlősök szexuális preferenciáját szabályozó molekuláris és sejtszintű mechanizmusokról" – írták a pekingi kutatók a Nature tudományos lapban.
A kísérletsorozatban először olyan egereket hoztak létre, amelyek agya nem volt fogadókész a szerotonin molekulákra, mert hiányzott az ehhez szükséges receptor. Ezek az egerek a normál egerekkel ellentétben nem a nőstényeket részesítették előnyben közös ketrecbe helyezve, hanem egyforma érdeklődést mutattak a hímek és a nőstények iránt.
Hasonló eredmények születtek akkor is, amikor úgy módosították az egereket, hogy agyuk magát a hírvivő anyagot, a szerotonint nem termelte. Ehhez a génsebészek a triptofán-hidroxiláz 2 jelű gént ütötték ki, amely nélkülözhetetlen a szerotonin termeléséhez.
Keith Kendrick professzor, a cambridge-i Babraham Intézet idegtudósa hangsúlyozta, hogy az egereknél a szexuális viselkedést a szaglás irányítja, az emberi szexualitásra ez sokkal kevésbé érvényes. Mint hozzátette, a szelektív szerotonin visszavételt gátló gyógyszerek (SSRI-k) alkalmazásából már nagy mennyiségű tudományos információ gyűlt össze, ám ezek azt mutatják, hogy az ember szexuális preferenciájára nincs ilyen hatással a szerotonin.