Károsak a lebomló műanyagok
„A biológiailag lebontható anyagokat, például eldobható poharakat és evőeszközöket mikroorganizmusok bontják le a szeméttelepeken, amelyek aztán metángázt termelnek” - állíja Dr. Morton Barlaz a tanulmány egyik szerzője. „A metán értékes energiaforrás lehet, ha megfogjuk, de potenciálsan üvegházhatású gáz a légkörbe kerülve” - teszi hozzá.
Az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség becslései szerint a lakossági hulladék csak 35%-a kerül olyan lerakóba, ahol újrahasznosírják a felszabaduló metánt. További 34% elégeti a gázt a helyszínen, míg 31% egyszerűen hagyja a légkörbe jutni. „Más szavakkal, a biológiailag lebontható termékek nem feltétlenül környezetkímélőbbek” - mondja Balraz.
Ezt a problémát súlyosbítja az ember által készített biológiailag lebomló anyagok lebomlási sebessége. A szabályozás csak annyit mond, hogy a lerakást követően „beláthatóan rövid időn belül” kell megtörténnie. Ez azonban káros lehet, mert a törvény nem kötelezi a hulladéklerakókat, hogy telepítsenek gázgyűjtő rendszereket, amik megfognák a gázt, ráadásul a tanulmány azt is kimutatta, hogy a lassabb lebomlás inkább környezetbarát megoldás.