Óriásbolhák szívták a dinoszauruszok vérét
A mai vérszívókhoz képest óriási méretű bolhák kínozták a dinoszauruszokat, erről tanúskodnak a Kínában megkövesedett vulkáni hamuban talált fosszíliák. A leletekről a Nature legújabb számában jelentették meg tanulmányukat francia, amerikai és kínai kutatók, akik André Nel, a párizsi Természettudományi Múzeum kurátorának vezetésével dolgoztak.
A kilenc bolhafosszília a 125 millió és 165 millió közötti időszakból való, Belső-Mongóliában, a Daohugou lelőhelyen kerültek elő, ezek a vérszívók legősibb ismert maradványai. A nősténybolhák 20 milliméteresek voltak, a hímek valamivel kisebbek, 15 milliméteresek, ám ezek is háromszor meghaladták a jelenkori, legfeljebb 5 milliméteres vérszívókat.
A dinoszauruszok korában élt bolháknak nem voltak szárnyaik, lábaik is kevésbé voltak fejlettek, mint utódaiké, így a maiakkal szemben nem voltak képesek az ugrásra, csupán másztak áldozataik bundáján. "A mezozoikumi állatok szerencséjére a korabeli bolhák képtelenek voltak az ugrásra" – hangsúlyozta Joe Hannibal, a Clevelandi Természettudományi Múzeum rovartani szakembere, aki nem volt részese a kutatásnak.
Az őskori bolhák ugyanakkor valóságos karmokkal rendelkeztek, amelyekkel belekapaszkodtak a gazdaállat szőrzetébe-tollazatába. Igen fejlett volt az éles, fogazott, fűrésszerű szuronnyal ellátott szájszervük, amellyel könnyűszerrel átdöfték a túlméretezett gazdaállatok vastag bőrét. "Nincs mit csodálkozni azon, hogy százmillió évvel ezelőtt ilyen óriási bolhák léteztek. Ha még tovább mennénk vissza az időben, olyan szitakötőkkel találkozhattunk volna, amelyek szárnyfesztávolsága elérte az egy métert" – hangsúlyozta Michael Engel,a Kansasi Egyetem Természettudományi Múzeumának kurátora, a tanulmány társszerzője.
A bolhák sikeresen alkalmazkodtak, amikor 65 millió évvel ezelőtt kipusztultak a dinoszauruszok, gazdaállatot váltottak, átnyergelve az emlősökre és madarakra. E váltás során a vérszívók korábbi testméreteik harmadára-negyedére zsugorodtak.