A bionikus lencse a tökéletesnél háromszor jobb látást ígér
Kanadai kutatók új látásjavító módszerével örökre megszabadulhatunk a szemüvegtől, kontaktlencsétől, de még a lézeres látásjavító műtétektől is - már ha a klinikai tesztek hozzák azokat az eredményeket, amiket Dr. Garth Webb és társai ígérnek. A bionikus lencse gyakorlatilag egy permanens kontaktlencse, amit az ember szemébe műtéttel helyeznek bele. A műtétet csak 25 év felett lehet elvégezni, ekkorra alakul ki ugyanis a szem végleges struktúrája.
A kutatók azt állítják, hogy a köznyelvben tökéletes látásnak nevezett 20/20-as látásnál (ami azt jelenti, hogy a szemész tábláján el tudjuk olvasni az alsó sort) háromszor élesebb látást ad a bionikus lencse. Valójában a 20/20 persze nem jelent tökéletes látást, ez az a határ, aminél gyengébb látást már szemüveggel szokás korrigálni, de sokan vannak, akiknek ennél jobb a szemük. Az ígéret, miszerint ezt háromszor haladja meg a bionikus lencse által adott sasszem, azt jelenti, hogy a szabványnál háromszor messzebbről is el tudjuk majd olvasni azt a bizonyos sort.
A kutatók nyolc éve dolgoznak a bionikus lencsén, eddig 3 millió dollárt öltek a kutatás-fejlesztésbe. Eredményeiket most az American Society of Cataract and Refractive Surgery orvosi szövetség kongresszusán mutatták be nagy sikerrel.
A műtét elvileg mindössze 8 percig tart, és a látásjavulás szinte azonnal jelentkezik. A technológia most az állatkísérletek fázisában van, a kutatók szerint nagyjából két évnyi további tesztelésre van szükség ahhoz, hogy engedélyezésre kész legyen. Hogy mennyire drága a beavatkozás, arról egyelőre kevés szó esett, de az, hogy a kutatók rögtön egy alapítványt is létrehoztak azok számára, akik nem engedhetik meg maguknak a műtétet, sejthető, hogy nem lesz olcsó.