Hidegháborús atomhulladék olvadhat ki a jégből
További Tudomány cikkek
- Kiss László a Nemzetközi Űrállomáson ragadt asztronautákról: Van ez így, előfordul, a munkakör része
- Ritka vérzéses láz fertőzött meg egy magyar nőt
- Kiderült, mennyi mikroműanyag van a Balatonban
- A NASA jóváhagyta az élet kutatását a Jupiter Európa holdján
- Megtörtént a világ első sikeres szemátültetése
A gyorsan olvadó grönlandi jégtakaró jövőbeli lehetőségeket és veszélyeket is rejt, és most sajnos az utóbbi listára kell felírni még egy kis atomhulladékot. A hidegháborús örökség feltakarítása drága lesz, és még nem dőlt el, hogy ez kinek a feladata.
Történetünk 1959-ben kezdődik, amikor az Egyesült Államok jó ötletnek találta, hogy egy komplett katonai bázist építsen fel a Grönlandot borító vastag jégréteg alatt. A kétszáz katonának otthont adó bázis rejtett alagútjaiban minden fontos létesítmény megtalálható volt: építettek oda kórházat, mozit és templomot is. No meg egy kisebb hordozható nukleáris reaktort, hogy ellássák árammal a közösséget.
Csakhogy a tervezők nem jól számolták ki a gleccserek mozgását, ami miatt a veszélybe kerültek az alagutak, és a bázist már 1967-ben be kellett zárni.
A nukleáris reaktort leszerelték és elszállították, de valamiért úgy gondolták, hogy az atomhulladéknak jó helye lesz a jég fogságában. Nagyjából annyi veszélyes anyagról van szó, amennyi 30 Airbus A320 repülőgépen férne el.
Most az olvadó jégtakaró miatt került elő a Camp Century ügye. William Colgan, a kanadai York Egyetem professzora írt egy tanulmányt a Geophysical Research Letters tudományos lapba arról, hogy a növekvő hőmérséklet miatt mérgező anyagok szennyezhetik be a környezetet.
Colgan szerint még van időnk, csak 2090-re várható a természeti katasztrófa, amikor a hóesés várhatóan már nem fogja ellensúlyozni az olvadást. Persze korábban is megtörténhet, hogy az olvadt víz beszivárog az otthagyott alagutakba, és kimossa onnan a mérgező anyagokat.
Elvileg nem a terület kármentesítése lesz a legnagyobb feladat, mert az Egyesült Államok és Dánia már korábban is részt vett ilyesmiben. 1968-ban lezuhant egy B-52-es bombázó, négy hidrogénbombával a fedélzetén, úgy 240 kilométerre a Camp Century bázistól, és annak a nyomait azonnal eltüntették.
Sokkal trükkösebb lesz megtalálni a felelősöket, hogy ki állja a számlát. A ma már önálló Grönlandon található a bázis, de a létrehozásáról fél évszázaddal ezelőtt születtek bonyolult katonai megállapodások Koppenhága és Washington között.