Felfedeztek egy újfajta bolygórendszert
További Tudomány cikkek
- Van egy kísérteties szálloda, ahol biliárdgolyókkal dobálóznak a szellemek
- A súlycsökkentő műtét lehet a megoldás a túlsúlyos cukorbetegek problémáira
- A Ryugu aszteroida mintái hemzsegnek az élettől
- A vese sejtjei is képesek az emlékezésre
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában, ez lehet a Föld egyik legnagyobbja
Két távoli bolygó vízből áll – derül ki a NASA Hubble és Spitzer űrtávcsöveinek segítségével végzett kutatásokból.
Az úgynevezett vízi világok egy vörös törpecsillag körül keringenek, amely a legkisebb és leghidegebb csillagfajta – olvasható a NASA Jet Propulsion Laboratory című közleményében.
A vizes bolygók 218 fényévre vannak a Lyra csillagképben, és nem hasonlítanak a Naprendszerünkben talált bolygókhoz – írja az amerikai űrügynökség.
Astronomers have long theorized that water worlds exist and @NASAHubble and Spitzer may have provided the best evidence yet. Kepler-138 d is bigger abound than Earth, but much less dense. Water, lots and lots of water, could explain why. pic.twitter.com/SwQYNbmkdp
— NASA Exoplanets (@NASAExoplanets) December 15, 2022
A Nature Astronomy című folyóiratban csütörtökön megjelent tanulmányból származik az a megállapítás, hogy a bolygók valószínűleg nagyrészt vízből állnak. A Caroline Piaulet, a Montréali Egyetem Exobolygó-kutató Intézetének PhD-hallgatója által vezetett kutatócsoport a NASA Hubble és Spitzer űrteleszkópjaival figyelte meg a távoli bolygórendszert.
Az általuk vizsgált bolygórendszer a Kepler–138 nevet kapta, mivel a NASA Kepler űrszondájának látómezejében található. A kutatók eddig is tudtak három exobolygó – Naprendszeren kívüli bolygó – létezéséről a Kepler–138 rendszerben, de csak most fedezték fel, hogy közülük kettő valószínűleg vízből áll. A NASA szerint e bolygók magas hőmérséklete azt jelenti, hogy gőzből áll a légkörük.
A NASA idén fedezte fel az ötezredik exobolygót, és már 5200 fölött jár.
One of @NASA's biggest stories of the year was a milestone 30 years in the making. We passed 5,000 confirmed exoplanets! We're over 5,200 now and our exploration is going strong. See and hear the pace of discovery👇https://t.co/IsFyZmFbr3 pic.twitter.com/ZLCQjfTJKK
— NASA Exoplanets (@NASAExoplanets) December 15, 2022
Emellett bizonyítékot találtak egy negyedik bolygóra is, amelyet korábban nem írtak le. A vízi világok csillaguk lakhatósági zónáján kívül vannak – azon a területen kívül, ahol a hőmérséklet lehetővé teszi, hogy egy kőzetbolygó felszínén folyékony víz legyen, ami potenciálisan lehetővé teszi az élet megmaradását. A kutatók által leírt új bolygó, a Kepler 138-e azonban a közlemény szerint valóban ebbe az éppen megfelelő zónába esik.
(Borítókép: NASA)