A Monty Python elhíresült hülye járása a megoldás a fizikai aktivitásunk fellendítésére
További Tudomány cikkek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
- Ufószkeptikusok, itt a magyarázat, miért nem találkoztunk még a földönkívüliekkel
Szinte nincsen olyan ember, aki ne halott volna már a brit humor nagyágyúi, a Monty Python által híressé tett Hülye járások minisztériumáról. A meglehetősen vicces képsorok és a különleges mozgásformákat bemutató jelenet azonban a nevetés mellett egy friss kutatás szerint a fizikai aktivitásunk fellendítésére, vagy annak megőrzésében is segíthet.
A kutatók éppen ezért most arra buzdítják az embereket, hogy csatlakozzanak a Hülye járások minisztériumához, mivel ez segíthet a felnőtteknek elérni a fizikai aktivitással kapcsolatos céljaikat, elsősorban az ajánlott napi mozgásmennyiséget.
Az elmúlt 20 évben az inaktivitás globális aránya nem csökkent annak ellenére sem, hogy széles körben indítottak kampányokat a fitnesz növelésére és az emberek több mozgásra ösztönzésére.
A tudósok szerint azonban az 1971-es Monty Python jelentben John Cleese és Michael Palin által alakított Teabag és Putey szórakoztató járásai megoldást jelenthetnek a mozgáshiányban szenvedő társadalom problémáját.
A képsorok ugyan vitathatatlanul szórakoztatók, de mégis hogyan leszünk ettől aktívabbak, mint egy kocogástól vagy sétálástól a parkban, ezzel együtt vállalva azt is, hogy jó eséllyel még nevetség tárgyává is válunk?
Felejtse el a sétát, járjon hülyén!
Az Arizona Állami Egyetem kutatói által vezetett csapat a különböző járási stílusok energiafelhasználásának összehasonlítását tűzte ki célul. A kísérletbe 13 egészséges, 22 és 71 év közötti önkéntest vontak be, akiknek nem volt szív- vagy tüdőbetegségük, sem diagnosztizált járászavaruk.
Ezt követően megmérték az önkéntesek magasságát és testsúlyát, majd minden résztvevőnek bemutatták a videót a Hülye Járások Minisztériumáról, mielőtt a résztvevők végrehajtották volna a három gyaloglási próbát, amelyek mindegyike öt percig tartott, egy 30 méteres fedett pályán.
Az első kísérletben a résztvevők a megszokott stílusukban, szabadon választott tempóban sétáltak, majd a következő két kísérlet során a résztvevőket arra kérték, hogy képességeik szerint alkossák újra a jelenetben szereplő Teabag és Putey járását.
Teabag sétálóstílusa enyhén hajlított lábakkal halad előre, magas előre és hátraugrással, egyéb szabálytalan lábrándításokkal tarkítva, míg a Putey-séta abból áll, hogy az illető a bal térdét minden lépésváltást követően 90 fokos szögben megemeli.
Az elvégzett teszteket követően a kutatók arra jutottak, hogy csak a Teabag-séta eredményezett lényegesen nagyobb energiafelhasználást – körülbelül 2,5-szeresét a szokásos gyaloglásnak – a vizsgálat során, amely egyben olyan magas oxigénfelvételt is kiváltott, ami egy erőteljes intenzitású gyakorlatnak is megfelelne.
Tizenegy perc már csodákra képes
A hülye járást bevállalók ugyan vélhetően tényleg mosolyt csalnak majd minden sporttárs arcára a futópályán vagy a parkban, azonban a járás ennek ellenére tényleg csodákra lehet képes. A kutatók becslése szerint ugyanis a felnőttek elérhetik az ajánlott heti 75 perces intenzív fizikai aktivitást mindössze 11 perc alatt, ha Teabag stílusában sétálnak – a megszokott stílusuk helyett.
Ráadásul, ha a szokásos lépéseinket erre a módszerre cserélnénk napi 12-19 percig, akkor az körülbelül 100 kalóriával növelné a napi energiafelhasználást. Ez egyben növelné a szív– és légzőrendszer edzettségét, csökkentené a halálozási kockázatot.
Elismeréssel állunk a képsorok megalkotói előtt, igazi tudományos zsenik. A Monty Python – Hülye Járások Minisztériuma-jelenetek megjelenése óta nem tudunk olyanról, hogy valaki számszerűsítette volna ezen járások energiafelhasználását
– írták a kutatók a The BMJ folyóiratban.
(Borítókép: Monty Python. Fotó: Ben Martin / Getty Images)