Két év múlva itt a világvége, írja a Science magazin
További Tudomány cikkek
Hozzászoktunk Nostradamus jóslataihoz, amelyek sohasem következnek be, de most nem a XVI. században élt asztrológusnak, IX. Károly francia király udvari orvosának valamelyik jövendölése a téma.
A Marca című spanyol lap rejtélyes okból kifolyólag most látta elérkezettnek az időt arra, hogy felmelegítse a Science című tekintélyes amerikai folyóirat egy 64 évvel ezelőtti cikkét. A tudomány világában mértékadónak tartott publikáció 1960. novemberi számában három tudós, Heinz von Foerster, Patricia M. Mora és Lawrence W. Amiot arról értekezett, hogy amennyiben a népességnövekedés kétezer éve számon tartott tendenciája folytatódik,
2026. november 13-ra jut el odáig a Föld, hogy bekövetkezzen a világvége.
A három tudós elmélete némileg emlékeztet a XVIII–XIX. század fordulóján élt angol közgazdász és demográfus, Thomas Robert Malthus állítására, amely szerint a növekvő jólét népességrobbanást okoz, az viszont katasztrófához, az emberiség elszegényedéséhez és végső soron kipusztulásához vezet.
Szóval von Foerster és két tudóstársa hatvannégy évvel ezelőtt különféle matematikai modellek segítségével arra a következtetésre jutott, hogy 2026. november 13-án jön el a világvége. Azaz már csak két évünk és két hónapunk van hátra…
A tudósok extrapolálták, vagyis kivetítették a jövőbe a népességnövekedés kétezer éve regisztrált tendenciáit, és úgy vélték, hogy az emberiség exponenciális mértékű szaporodása 2026. november 13-án jut el arra a pontra, amikor a túlélést lehetővé tévő rendszerek egyszerűen nem bírják el a nagy terhelést, és összeomlanak. Magyarán: nem marad elég élelmiszer a népesség táplálására.
Kétségtelen, hogy az éghajlatváltozással összefüggésben, amit 64 évvel ezelőtt még nem is lehetett prognosztizálni, milliók kényszerülnek elhagyni az élhetetlenné váló szubszaharai régiót, ugyanakkor von Foerster és kollégái nem számoltak azzal, hogy idővel csökken a népességnövekedés üteme, és valahol tízmilliárd környékén beáll a Föld lakossága.
Az pedig egy olyan lélekszám, amelyet simán el tud tartani bolygónk.