Baktériumok menthetik meg a világ legcsodásabb freskóit
Két spanyol kutató − egy mikrobiológus és restaurátor édesanyja − egy közös projekten dolgoznak, melynek keretében freskókat restaurálnak baktériumok segítségével. A mikrobiológus Pilar Bosch doktori disszertációját ebből a témából írta, mellyel édesanyját, Pilar Roigot segíti − írta meg a Reuters.
Jelenleg Antonio Palomino 18. századi festményének restaurálásán dolgoznak Valenciában. A mikrobiológus megjegyezte, hogy egy nagyon nehéz problémát kellett megoldaniuk, de egy olasz tanulmány segítette őket, amely a freskók megtisztításához használt baktériumokról szól.
Ezeket egy természetes algaalapú géllel keverik össze, majd a festményekre kenik, három óra elteltével eltávolítják őket, így válnak láthatóvá a ragasztómentes freskók. Régen meleg vízzel és szivaccsal végezték a restaurátorok ezt e munkát, mely hosszú időt vett igénybe és károsította a festményt.
Pilar Bosch Pisában, Monte Cassinóban és Santiago de Compostelában is alkalmazta ezt a módszert, jelenleg pedig olyan baktériumcsoporttal dolgozik, mely a graffitiktól szabadítaná meg a falakat.