A súlycsökkentő műtét lehet a megoldás a túlsúlyos cukorbetegek problémáira
További Tudomány cikkek
A túlsúlycsökkentő, más néven bariátriai műtétek után elért testsúly és vércukorszint hosszú távon is fenntartható szemben a hagyományos gyógyszeres kezeléssel, ahol a gyógyszer elhagyásával a panaszok visszatérnek. Erről a Semmelweis Egyetem elemzése adott hírt, kutatói ugyanis összehasonlították a gyógyszeres és műtéti kezelésből nyerhető előnyöket cukorbetegek esetén.
A vizsgálatban 45 év feletti túlsúlyos betegeket vizsgáltak. A modellezést a 30–35 kilogramm/négyzetméter, a 35–40 kilogramm/négyzetméter, és a 40–50 kilogramm/négyzetméter közötti testtömegindexű betegekre külön-külön végezték el. Az egészségügyi eredményeket életminőséggel korrigált életévekben fejezték ki, a költségszámítások pedig azon kiadások alapján készültek, amelyeket a közfinanszírozó a fekvő- és járóbeteg-ellátásért, valamint a gyógyszerár-támogatásként fizetett.
Kiderült, hogy minden vizsgált paraméter esetében (halálozás csökkentése, komplikációk elkerülése, életminőség) a műtét nagyobb egészségnyereséggel jár, mint a konzervatív, gyógyszeres kezelés.
Ez utóbbi ugyanis az okot nem tudja megszüntetni, úgyhogy élethosszig kell alkalmazni.
Kaló Zoltán, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központjának egyetemi tanára, a kutatás egyik szerzője elmondta, hogy műtét után javul a beteg vércukor-anyagcsere állapota, több társbetegség (például magas vérnyomás) is megszűnhet, csökkennek a mozgásszervi, ízületi panaszok.
Bár a kezdeti nagyfokú javulást némi testsúlynövekedés és vércukor-anyagcsere rosszabbodása követheti, a vércukorszint emelkedése jóval kisebb mértékű, mint a gyógyszeres terápia mellett, ezt már Kovács Gábortól tudjuk, aki a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központjának vezető kutatója.
A tartós eredményekért szükséges a krónikus kezelés és folyamatos gondozás a szövődmények elkerülése miatt is. A műtét ugyan költséges, de gyorsan megtérül.
A kutatók számításai alapján a két leggyakoribb bariátriai műtét 100 beteg esetében 750 millió és egymilliárd forint közötti közvetlen egészségügyi közkiadás-csökkentést eredményez. Ahogy Kaló elmondja, a műtétek bevonása a közfinanszírozásba egy, az állami ellátásból hiányzó, eltérő megközelítésű terápiás formával egészítené ki a betegutat, ami a szövődmények szempontjából is kiemelt jelentőségű preventív eljárást jelenthetne.
Műtét csak megfelelő indikációval, a hagyományos módszerek (testsúlycsökkentő program, dietetikussal, pszichológussal történő konzultáció) kimerítése után, az egyéni kockázatok figyelembevételével végezhető.