
Forradalmi áttörést értek el a szegedi orvosok a prosztatarák kezelésében
További Tudomány cikkek
-
Rettegett zombivírusokat rejthet az olvadó jég, a WHO már készül a legrosszabbra
- 16 millió éves „gyémántra” bukkantak a tudósok Dominikán
- Sosem látott színt fedezhettek fel a tudósok
- Kiszámíthatatlan, milyen idő csap le ránk a következő hónapokban
- Rálelhetünk a szerelemre a neten, csak már nem akarunk
Pávics László, a Szegedi Tudományegyetem Nukleáris Medicina Intézet vezetője kifejtette, a diagnosztikában és a terápiában új lehetőséget nyitott, hogy a prosztatarákra jellegzetes biokémiai eltéréseket is meg lehet jeleníteni megfelelő izotópos jelöléssel.
Ha olyan radioizotópot használnak megfelelő molekulához kötve, amelynek terápiás – sejtroncsoló – hatása van, akkor specifikusan tudják kezelni a prosztatarák – csontban, nyirokcsomóban, lágyrészekben és egyéb szervekben – megjelenő áttéteit. A 177-lutécium PSMA (prosztataspecifikus membránantigén) terápia a betegeket nem terheli meg, mellékhatással alig kell számolni.

Már az első kezelésre jól reagáltak
A mintegy nyolcezer prosztatarákos páciens eredményeit értékelő tanulmányok szerint a betegek több mint 50 százaléka már az első kezelésre jól reagált, illetve 80 százalékuk esetében többszöri kezeléssel jelentős javulást értek el jó életminőség mellett.
Az intézet munkacsoportja 2017-ben kezdett foglalkozni a PSMA-n alapuló diagnosztikus készítmény alkalmazásával. 2019-ben az egyetem urológiai klinikájával együttműködve elvégezték az első radioizotópos sebészeti szondával vezérelt nyirokcsomó-eltávolítást. 2020 decemberétől a Nukleáris Medicina Intézetben megkezdték a prosztataspecifikus membránantigén PET/CT-diagnosztikai vizsgálatát is, ami 2022 óta a prosztatarákos betegek rutindiagnosztikai módszerévé vált.
A vizsgálatokra jelenleg az ország minden részéből érkeznek betegek Szegedre. A mintegy nyolcéves fejlesztőmunka eredményeként, az Onkoterápiás Klinika közreműködésével vált lehetővé az első, most már terápiás alkalmazása ennek az eljárásnak.
A jövőben ambulánsan is elvégezhető lesz
A radioizotópos prosztatadaganat-terápia intravénásan beadott infúzió formájában történik, jelenleg két-három napos kórházi tartózkodással jár. A beavatkozás a jövőben a tervek szerint akár ambulánsan is elvégezhető lesz. Hathetente hat ciklust alkalmaznak, de a kezelések száma szükség szerint növelhető.
Egyelőre az SZTE Nukleáris Medicina Intézetében NEAK-támogatással három beteget kezelnek az új módszerrel, közülük ketten már felvették az első kezelést, ők jól vannak. A radioizotópos terápia nem váltja ki az egyéb kezeléseket, hanem olyan pluszlehetőség, amely megnyújtja a progressziómentes túlélést és javítja az életminőséget olyan páciensek esetében is, akiknek előrehaladott, kiterjedt betegsége van – tudatta az egyetem közleményben.
