
Magányos az egész világ, az AI mégis jobb barátunk, mint az emberek
További Tudomány cikkek
Tényként kezeljük, hogy az ember társas lény, így mindig szükségünk van kapcsolatokra, és számítunk rá, hogy mindig lesz valaki, aki szól hozzánk. Pethesné Deák Beáta szociológus elmondása szerint ugyanakkor a magány és a társas izoláció korát éljük, ami világszerte minden korosztályra hatással van.
A szakember kiemelte, külföldön és Magyarországon is kutatják az elmagányosodás állását, és annak miértjét. Elmondta, hogy a legfrissebb kutatások szerint Angliában már 2017 óta magányügyi miniszteri biztosa is van a kormánynak, annyira veszélyeztetett a társadalmuk ebben a kérdésben.
Járványként terjed a magány
Még 2023-ban jelent meg egy jelentés az Egészségügyi Minisztérium honlapján, amelynek előszavában az amerikai tiszti főorvos kijelentette:
a kapcsolatnélküliség mintegy járványként mindenkire egyaránt hat.
Pethesné Dávid Beáta elmondása szerint a világ néhány pontján már a pandémia előtt is súlyos népegészségügyi problémának számított a magányos emberek aránya, idehaza viszont azóta indult növekedésnek, főként a fiatalabb generáció körében. Kifejtette, kutatótársaival a 2015–2021 közötti időszakot tanulmányozták a magyar felnőtt népesség kapcsolathálózati tipológiájának leírására.
A hat kategóriából álló tipológia szerint a megkérdezett teljes felnőtt népesség 21,5 százaléka elmagányosodott: 14,5 százalékukra a bezárkózás jellemző, míg 7 százalékuk magányos, de társaságra nyitott
– magyarázta a szociológus.
Hozzátette, Angliában a 16–24 éves korosztály a legveszélyeztetettebb elmagányosodási szempontból. Magyarországon a fiatalok kevésbé magányosak, de attól még rájuk is jellemző, és fontos, hogy ezt a problémát kezeljék. Hangsúlyozta, hogy a pandémia óta az egyetemisták körében is növekvő tendenciát mutat a társas izoláció.
Emberi kapcsolat mint termék
Japánban már lassan egy évtizede van lehetőség „barátbérlésre”, vagyis arra, hogy pénzt adnak valakinek azért, hogy időt töltsön velük, részt vegyen velük programokon, tehát hogy a barátjuk legyen egy bizonyos időre. A 40 éves Shoji Morimoto már 2018 óta bocsátja bérbe magát, és elmondása szerint remekül keres vele. Tudja, hogy ezek a kapcsolatok nem valódiak, és nem is akarja, hogy azok legyenek, így a fő motivációja, hogy minél több pénzt vihessen haza, hiszen házas és gyerekei is vannak.
A férfi kifejtette, munkáját illetően az sem utolsó szempont, hogy Ázsiában terjed a Hikikomori-szindróma, ami a krónikus magány miatti társadalmi elvonulás szélsőséges formája. Ez azért is veszélyes, mert ahogy egy 2023-as kutatás ezt bizonyította, ha valaki hosszú ideig magányos, annak elkezd összezsugorodni az agya. Így Morimoto úgy döntött, megpróbálja megfékezni ezt a szindrómát, és óránként 100 dollárért társaságot biztosít vadidegen embereknek. A férfit boldoggá teszi foglalkozása, tapasztalatai szerint teljesen stresszmentes ez a munka.
Pethesné Dávid Beáta megjegyezte, az, hogy ezáltal gyakorlatilag termékké vált az emberi kapcsolódás, beláthatatlan következményeket hoz majd magával. Mint elmondta:
A barátság az egyik legfontosabb emberi kapcsolat, a jóllétünk szempontjából is. Az embertársainkkal való együttélés szabályait, módját mindnyájunknak meg kell tanulni. Mint például az alkalmazkodást, a nagyvonalúságot vagy az empátiát.
Azt is kiemelte, nem engedhetjük meg magunknak, hogy termékként gondoljunk az emberi kapcsolatokra, mert akkor egyfajta önbeteljesítő jóslatként elfogadjuk ezt a szörnyű folyamatot, és belesüppedünk abba a gondolatba, hogy az emberi kapcsolatok pótolhatóak ilyen formában.
@intrestingvideos343 I rented a friend in japan #uktiktok🇬🇧ukviral #uktiktok🇬🇧 #uktiktok🇬🇧uk #uktiktok #foryou #creatorsearchinsights #fyp #tiktokplzviralmyvideo #viralmyvideo #fypviraltiktok #fypviralシviral #trendingtiktok ♬ original sound - Intresting Videos 💡
Barátunk, az AI
Bár társkeresővel már mindannyian találkoztunk, néhányunknak talán profilja is van valamelyik felületen, az viszont már ritkább, hogy valaki efféle platformhoz forduljon barátkeresés gyanánt. Pedig már erre is van lehetőség, mivel a Bumble elnevezésű társkereső létrehozta a BFF funkciót, amivel barátokat lehet keresni az alkalmazáson, ugyanolyan módon, mint a romantikus partnereket.
A szociológus szakember elmondta, ezzel alapvetően nem is lenne probléma, hiszen manapság már mindenhez alkalmazást használunk. Számára inkább az aggasztó, hogy gyakorlatilag nincs más,
nincsenek élő közösségek, közösségi terek és alkalmak, ahol barátokra lelhetünk.
Úgy véli, ez jelzi az igényt az emberi kapcsolatokra és az „élőségre”, de mégis a nagy többség inkább a könnyebb utat választja, mert így kevesebb erőfeszítést kell tenniük, illetve a csalódás esélye is kisebb. Kifejtette, az appon keresztüli barátkeresésben rejlik a lehetősége annak, hogy az emberi kapcsolatok egyszer használatossá, eldobhatóvá válnak, valamint hozzátette,
a fiatalok körében egyre gyakoribb, hogy az AI-ra is barátjukként tekintenek.
A szakember aláhúzta, nincs eléggé hangoztatva, mennyire pótolhatatlan, hogy legyenek valódi kapcsolataink. Meglátása szerint manapság már szükség van arra, hogy minden lehetséges fórumon az emberi kapcsolatok nélkülözhetetlenségéről beszéljünk. „A »társas egészség« (social health), ami a körülöttünk lévő élő emberi kapcsolatokat jelenti, saját egészségünk, jóllétünk és hosszabb életkilátásunk alapfeltétele”.
