
Megtalálták Nyugat-Európa legősibb emberi arcát
Egy spanyolországi barlangban bukkantak rá a legrégebbi emberi arccsont maradványaira, amely egy már több mint egymillió éve kihalt ősember bal arc- és állkapocscsontjából áll – írja a The Guardian.
„Ez a felfedezés egy új szereplőt mutat be az európai emberi evolúció történetében” – fogalmazott Rosa Huguet, a dél-katalóniai Rovira i Virgili Egyetem munkatársa, aki segített feltárni a fosszíliákat a burgosi Atapuerca közelében lévő Elefántgödör elnevezésű barlangban.
Eddig a legidősebb maradványok 1,1 millió évesek voltak, amelyeket szintén ebben a spanyolországi barlangban fedeztek fel. Azóta csak fiatalabb maradványokat találtak, mint például 800 ezer éves csontokat a Gran Dolina-barlangban. Ez azonban szintén különlegesnek mondható, ugyanis sajátos jellemzői arra késztették a kutatókat, hogy külön fajnak, nevezetesen a Homo antecessornak, vagyis az úttörő embernek tekintsék őket.
Most már tudjuk, hogy ennek az első fajnak a külseje emlékeztetett a sokak által a Homo erectushoz sorolt példányokra. Az Elefántgödör lelőhelyről származó maradványok azonban a jellegzetességek egészen különleges kombinációjával rendelkeznek. További fosszíliákat kell találni más korabeli lelőhelyeken, hogy szilárdabb következtetésre jussunk e faj azonosságát illetően
– mondta José María Bermúdez de Castro, az Atapuerca projekt társigazgatója.
