
Így fedezett fel egy új fajt egy tudós Pápua Új-Guineán
A Pápua Új-Guinea déli részén található Sudest-szigeten egy kullancscsípéssel fertőzött állat rejtőzött az esőerdő talaján, 2004-ben egy tudós asszisztense fedezte fel a több mint 30 centiméter hosszú kígyót − írta a Zootaxa nevű folyóirat.
Több mint húsz év elteltével azonban kiderült, hogy egy új fajt találtak akkor. A tanulmány szerzője, Fred Kraus, a Michigani Egyetem Ökológiai és Evolúciós Biológiai Tanszékének kutatója tanulmányozta a Pápua új-guineai kígyókat, amikor asszisztensét megmarta egy kígyót. Ennek következtében a keze kétszeresére duzzadt, nagy fájdalmai voltak, és megmerevedtek ízületei − számolt be róla a Miami Herald.
A tanulmány megállapította, hogy a kígyó az Aspidomorphus nemzetséghez tartozik, melyet nehéz megkülönböztetni más rokon fajoktól. Két teljesen különböző színmintával rendelkezik, mely azonban genetikailag azonos. Az új fajt színmintái miatt Aspidomorphus dimorphusnak nevezték el.
Mérete 35-51 centiméter lehet, az egyik változatuk narancssárga-barna színárnyalatban pompázik, melynek torokrésze lazac rózsaszín, míg nyelve fekete. A másik pedig sötétbarna, szürkés színű fejjel. Fred Kraus megjegyzi, hogy ez egyedülálló színkombináció a kígyók körében, más Pápua új-guineai kígyók esetében hasonlóval nem találkozott.
A tanulmányban szerepel, hogy az állat kora reggeltől aktív az esőerdők talajszintjén. Az asszisztensét megmaró kígyó hátán tíz kullancs is utazott, és eddig csak a Sudest-szigeten találtak ilyet. Ugyanakkor 2025 áprilisában már egy másik fajról is beszámolt.
