Oltással harcolnak a nemi betegség ellen is
Az új vakcinát Angliában főleg a meleg és biszexuális férfiak kérhetik majd, írja a BBC, és az első adatok szerint 30-40 százalékos hatékonysággal dolgozik. A brit Országos Egészségügyi Szolgálat reményei szerint jelentősen visszaszorítja majd a fertőzések növekedését.
2023-ban több mint 85 000 eset volt – ez a legmagasabb szám 1918 óta, mikor elkezdték az esetek számbavételét.
Nem mindig jár tünetekkel, de ha igen, akkor fájdalom, szokatlan váladékozás, a nemi szervek gyulladása és meddőség is előfordulhat. Az Imperial College London előrejelzései szerint, ha sokan választják az oltást, akár 100 000-rel kevesebb eset fordul majd elő, és így közel 8 millió font maradhat a brit egészségügy kincseskamrájában a következő évtizedben.
Az oltást augusztusban kezdik az egészségügyi szolgáltatók. A Public Health Scotland is reagált a brit hírekre, el akarják indítani saját programjukat is a nagyobb kockázatnak kitett személyek között, és már Írországban is vizsgálják az oltást.

A vakcina egyébként nem is kifejezetten gonorrhoea ellen készült, ez az agyhártyagyulladás B típusának oltása, amit eddig jellemzően csecsemők kaptak. De a két betegséget okozó baktérium annyira szoros rokonságban áll, hogy a Meningococcus B oltóanyaga körülbelül egyharmadával csökkenti a gonorrhoeás esetek számát.
Az oltás azért is lenne fontos, mert nemcsak a rekordsok esetről van szó, de a betegség kezelése is egyre nehezebb. 80 év alatt ugyanis komoly rezisztenciát fejlesztett ki az antibiotikumokkal szemben. A legrosszabb forgatókönyv szerint egy nap teljesen kezelhetetlenné válik, úgyhogy talán az a legjobb, ha soha nem kapjuk el.
Az Egyesült Királyságban a gonorrhoea által leginkább érintettek a 16 és 25 év közöttiek, a meleg és biszexuális férfiak, valamint a fekete és karibi származásúak. Azt egyelőre nem tudni, hogy meddig véd a vakcina és milyen gyakran kell emlékeztető oltást beadni.