
Szingapúrtól Portugáliáig: magyar kutatók indulnak nemzetközi tapasztalatszerzésre
Eredményesen zárult a HUN-REN Kutatói Mobilitási Program 2025. tavaszi első fordulója, amely a magyar kutatók nemzetközi kapcsolatépítését és szakmai fejlődését támogatja. A 2023 óta működő program ismét bizonyította népszerűségét: az idei pályázati körben 47 kutató és pályaterv részesült támogatásban, amelynek összege megközelíti a 42 millió forintot.
Az MTI azt írja, hogy a nyertes pályázatok 13 kutatóhelyről és 5 támogatott kutatócsoporttól érkeztek, széles tudományos spektrumot lefedve. A mobilitási projektek témái között szerepel mesterséges intelligencia és robotika, kvantumtechnológiák, zöldenergia, biotechnika, asztrofizika, molekuláris biológia, génterápia, archeogenetika, valamint társadalomtudományi területek, mint a középkori Magyar Királyság hadtörténete vagy az ókori görög filozófia.
Fiatal kutatógeneráció a fókuszban
„Külön büszkék vagyunk arra, hogy a kiválasztott kutatók 60 százaléka 40 év alatti. Ez mutatja azt is, hogy a következő kutatógeneráció kiváló lehetőségként tekint arra, hogy külföldön tapasztalatot szerezzen, amelyet majd itthon kamatoztat” – nyilatkozta Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója.
A támogatottak nemcsak európai országokba látogathatnak el, hanem a világ minden részére: az Egyesült Államokba, Szingapúrba, Kínába, Japánba és a Dél-afrikai Köztársaságba is. A mobilitási célpontok 77 százaléka azonban európai országokba irányul, elsősorban Portugáliába, Olaszországba, skandináv országokba, Németországba és a környező államokba.
A HUN-REN Központ célja, hogy a kutatói pálya minden szakaszában támogatást nyújtson a nemzetközi tapasztalatszerzéshez, ezzel erősítve a magyar kutatóbázis nemzetközi beágyazottságát és a kutatók szakmai fejlődését.
