
Egy dinoszaurusz szíve felforgatja az őslénytant
További Tudomány cikkek
Dinoszauruszok fosszilis maradványaiban eddig még soha nem tudták a belső szerveket pontosan azonosítani. "Senki nem hiheti ép ésszel, hogy esélye van egy 66 millió éves szívre bukkanni egy kőtömbben" - mondta el Dale Russell, az Észak-Carolina állambeli természettudományi múzeum kutatásvezetője.
A maradványokat, amelyek a múzeum állandó kiállításán láthatók, 1993-ban találták Dél-Dakota államban. Willo - annak a farmernek a felesége után nevezték el így, akinek a földjéről a lelet származik - különösen jó állapotban maradt meg. Ezért a kutatók úgy határoztak, hogy a helyi kórházban rezonanciavizsgálattal megpróbálnak "belepillantani", és a mellkas belsejében feltárni a belső struktúrákat.
| |
|
A komputertomográf (CT) által kapott rétegfelvételeket az egyetemen dolgozták fel. A kutatók ekkor pillanthattak keresztül először a kőrétegeken, és a megkövesedett csontokon. A 3 dimenziós képeken felfedezték a 4 fejlett kamrával rendelkező szívet, és az egyetlen, nagy ívben hajlott aortát. "Teljesen váratlanul ért bennünket a látvány, mert el sem hittük, hogy egy szivet találtunk" - mondta Russel, aki paleontológusként dolgozik az Észak-Carolina Egyetemen.
A hidegvérű hüllők testhőmérséklete függ a környezeti hőmérséklettől. A melegvérű emlősök és madarak maguk "gondoskodnak" a testhőmérsékletükről, és emiatt jobban eltűrik a szélsőséges hőmérsékletváltozásokat. Néhány dinoszaurusz-szakértő szerint a megkövesedett szív felfedezése alapjaiban rengeti meg az őslénytant, és a kutatókat az épségben maradt példányok további átvilágítására fogja sarkallni.
| |
|
Ez az állat a hüllők korszakának végén élt, és igen fejlettnek számított. Ebből következhet, hogy ebben az időszakban, 65 millió évvel ezelőtt sok dinoszauruszfaj, ha éppen nem mindegyik, bonyolult felépítésű szívvel és gyors anyagcserével rendelkezett -mondta el a paleontológus. Sokan úgy hiszik, hogy a madarak a hüllők egyik változatából fejlődtek ki. De a friss felfedezés szerint már a dinoszauruszok is madárszerű szívvel rendelkezhettek. El kell fogadni, hogy a magasan fejlett késői dinoszauruszoknál tipikus a négykamrás "madárszív". Ezek az élőlények is fejlődtek és változtak.
Ez persze nem jelenti azt, hogy minden dinószív ugyanolyan lett volna. "Azt gondolom minden dinoszauruszfaj különbözött a másiktól, és sokszínű eltérések léteztek. Azon vagyunk, hogy találjuk eltérő felépítésű szervekkel rendelkező fajtákat"- jelentette ki Michael Stoskopf, az egyetem ökológusa.
