További Tudomány cikkek
- A súlycsökkentő műtét lehet a megoldás a túlsúlyos cukorbetegek problémáira
- A Ryugu aszteroida mintái hemzsegnek az élettől
- A vese sejtjei is képesek az emlékezésre
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában, ez lehet a Föld egyik legnagyobbja
- A Csendes-óceán villámai miatt lehet több zivatar Magyarországon
Hárommillió érintett
A becslések szerint a szigetországban hárommillió ember szenved a munkahelyén a passzív dohányzástól. A felmérést az a James Repace vezette, aki korábban az Egyesült Államokban Kalifornia állam egészségügyi minisztériuma megbízásából a passzív dohányzás hatásait kutatta, emlékeztetett a BBC.
Repace véleménye szerint 2002 folyamán Nagy-Britanniában többen haltak meg a passzív dohányzástól, mint ahány áldozatot az 1952-es nagy londoni szmog követelt. "A felmérés rámutat, hogy a korábbi vizsgálatok messze alábecsülték a munkahelyi dohányfüst áldozatainak számát" - jelentette ki James Repace.
Fokozódik a jogi helyzet
A dohányzásellenes aktivisták szerint Nagy-Britannia a füstmentesítésben messze le van maradva más országoktól. A konferencián jogászok tartanak arról előadásokat, hogy a munkaadók milyen pereknek néznek elébe, ha az alkalmazottak számára nem képesek füstmentes környezetet teremteni.
"Botrányos, hogy a kormány mennyire képtelen megakadályozni a munkahelyi passzív dohányzást. Hány ember életébe kerül, amíg tesznek valamit? Egy halál is sok volna, de az évi több mint ezer már egyenesen szégyen" - jelentette ki Amanda Sandford, a dohányzást ellenző Action on Smoking and Health csoport szóvivője.
A szolgáltatóipar munkahelyeinek ellenőrzését a környezet-egészségügyi intézet (Chartered Institute of Environmental Health, CIEH) felügyelői végzik majd. A hivatal elnöke, Brian Hanna szerint a felügyelők segíteni akarnak a dohányfüstös munkahelyeken dolgozóknak, de ehhez a kormánynak megfelelő jogi hátteret kell biztosítani.
Rendeletet akarnak
A felmérés eredményeit ezen a héten ismertetik a brit munkavállalók munkahelyi passzív dohányzásának következményeit tárgyaló konferencián, melyet három brit dohányzásellenes szervezet rendezett.
A konferencia résztvevői arra szólítják fel a brit kormányt, hogy hozza meg végre a munkahelyi dohányzást tiltó rendeletet, melyet két éve javasolt a foglalkozás-egészségügyi és -biztonsági munkacsoport. Ezzel egyértelművé válna a hatályos törvények alkalmazása, és füstmentessé válhatna a munkahelyek többsége - írja a BBC.