Édesebb, de pocsék ízű
A szaharin háromszázszor édesebb a cukornál, íze azonban kifejezetten undorító. Szintén érdekes történelmi tény, hogy az amerikai élelmiszerügyi felügyelet (FDA) 1977-ben veszélyes anyagnak minősítette, miután a kísérletek során szaharinnal etetett patkányokon daganatos elváltozások jelentkeztek. A szaharint ennek megfelelően be kívánták tiltani az Egyesült Államokban, a széleskörű tiltakozás miatt azonban erre nem került sor - a szaharint tartalmazó termékeken azonban kötelező volt feltüntetni, hogy rákveszély.
![]() |
Szaharint, melyet benzoszulfimid, illetve dagutan néven is szokás emlegetni |
Mégsem rákkeltő a szaharin
Az ellenérvek szerint a kísérleti patkányok dózisa emberi léptékben többszáz doboz lightos üdítő napi rendszeres elfogyasztásának felel meg. Született továbbá egy olyan kutatási eredmény, amely szerint a szaharin egy olyan vegyülettel reagálva okoz rákos elváltozást, amely a patkányvizeletre jellemző, de az emberi vizeletben nincs jelen. Az FDA ezért 2000 májusában levette a karcinogének listájáról a szaharint, a Clinton kormányzat pedig ugyanebben az évben a megszüntette a figyelmeztetőszöveg kötelező szerepeltetését a megfelelő termékek csomagolásán.
Sok ciklamát sós ízt ad
A ciklamátot 1937-ben fedezte fel Michael Sveda, aki az Illinois Egyetem Audrieth laboratóriumában gyulladásgátlókat kutatott. Sveda kis időre a labor asztalára helyezte cigarettáját, amely a dohányzás folytatásakor édesnek bizonyult. A ciklamát, amely kalcium ciklohexilszulfamát vagy akár ciklán néven is előfordulhat, 35-50-szer édesebb a cukornál - nagy koncentrációban sós utóíze van.
![]() |
Ciklamát, amely kalcium ciklohexilszulfamát vagy akár ciklán néven is előfordulhat |
Amerikában tilos a ciklamát
A ciklamátot 1969-ben Amerikában betiltotta az FDA, miután a szaharin-ciklamát keverék adagolását követően daganatos elváltozások találtak a kísérleti egerekben. A tiltás indoklása szerint a ciklamátot bizonyos egyes esetekben a szervezet mérgező ciklohexilaminná alakítja.
Az FDA karcinogéneket értékelő bizottsága 1982-ben azonban úgy találta, hogy a ciklamát nem rákkeltő - ezt az amerikai akadámia 1985-ben helyben hagyta. Bár a ciklamát a mai napig tiltólistán van az Egyesült Államokban, a világ ötven országában (így hazánkban is) engedélyezték használatát a hatóságok.