Hormonnal javítható az agyműködés
Növekedési hormont felszabadító hormonnal (GHRH) tudják javítani az egészséges felnőttek memóriáját és koncentrációs képességét. A terápia azoknál is hatásos, akiknél már jelentkeztek a szellemi hanyatlás első jelei - derül ki az Archives of Neurology szakfolyóiratban közzétett tanulmányból. Laura Baker, a tanulmány vezető szerzője, a seattle-i Washingtoni Egyetem orvosi fakultásának pszichiáter professzora elmondta, hogy a GHRH nem egyetlen területet céloz meg a testben vagy az agyban, hanem a hormonok egész sorát serkenti.
A növekedési hormont felszabadító hormon szintje csökken az életkorral, ezért az általa serkentett hormonokból is kevesebb termelődik, például a növekedési hormonból és az inzulinszerű növekedési faktor 1 elnevezésű hormonból (IGF1). Mindezeknek a hormonoknak ugyanakkor szerepük van az agy egészségének megőrzésében, csökkent szintjük hatással lehet az Alzheimer-kór kialakulására.
Baker és kutatócsoportja 137 felnőttet vont be tanulmányába, akik közül hatvanegynél már enyhe szellemi hanyatlás volt tapasztalható. Az önkéntesek életkora 55 és 87 év között volt, átlagosan 68 év. A résztvevők húsz héten keresztül naponta fecskendeztek be maguknak vagy GHRH-t, vagy placebót. Mentális képességeiket a tanulmány elején, majd minden tizedik héten értékelték a kutatók. Baker elmondta, hogy a GHRH-terápia mind az egészséges felnőttek, mind az enyhe szellemi hanyatlással élők mentális képességeit javította.