Az evolúció visszafelé is működik
A Instituto Gulbenkian de Ciencia, a New York University és a University of California munkatársai Henrique Teotonio vezetésével a Drosophila melanogaster muslincafajt vizsgálták. Ennek a muslicának a modern változatait 1975-ben kezdték kitenyészteni a vadon élő muslicákból. Néhány évtized alatt 500 nemzedék nőtt fel nagyon eltérő körülmények között. A kutatók különböző kutatási programok keretében eltérő feltételeknek tették ki a muslicákat: éheztették, nedvesebb vagy szárazabb körülmények között tartották őket, és vizsgálták alkalmazkodásukat. Így a muslicáknak egészen eltérő vonásaik alakultak ki.
Teotonio és kollégái most a muslicákat az ősök eredeti körülményei közé helyezte vissza, és hagyta szaporodni az állatokat 50 nemzedéken át. Ezután alaposan megvizsgálták muslicák génjeit, hogy történt-e reverzív evolúció, azaz visszafejlődés.
A válasz az, hogy igen, de csak egy bizonyos pontig. A génállomány addig fejlődött vissza, amíg a muslicák kényelmesen nem alkalmazkodtak az új (vagyis az ősi) körülményekhez. "A reverzív evolúció megáll akkor, amikor a muslicaállomány eléri az ősi körülményekhez való adaptáció szintjét, de ez nem feltétlenül jelenti az ősi génállomány kialakulását" – írták a kutatók a Nature Genetics vasárnapi számában. Átlagban a génsorozatok fele alakult vissza az ősi állapotnak megfelelő sorozattá.
A kutatók következtetése az, hogy az evolúció egyáltalán nem egyszerű lineáris eseménysor: amikor egy faj nemzedékről nemzedékre fejlődik, akkor elsősorban különböző génvariánsok átrendeződése történik, nem pedig új mutációk megjelenése.