További Tudomány cikkek
- Magyar szenzáció: a világon elsőként sikerült a Hold talajában növényt termeszteni
- Katasztrófa történhet, ha nem lép időben a NASA
- Már a múlté a Covid rekordja, kiderült, melyik a leghalálosabb betegség a világon
- Lezárult a HUNOR Magyar Űrhajós Program tudományos portfóliójának hazai értékelése
- Hatékony lehet a retina utolsó képe a gyilkos megtalálásában?
A Deep Space befordul a Braille üstökösnél ami meteorhoz hasonló |
A Deep Space 1, amelyet 1998-ban bocsátottak fel, egy tucatnyi úttörő, cserkész, és avantgárd technológiát tartalmaz. 1999 szeptemberéig tevékenysége arra korlátozódott, hogy a fejlesztőcsoport tesztelte az új eszközöket, hogy lássák egyben marad e a szerkezet. A szonda túlélt mindent és most a Braille üstökös felé tart, amellyel 2001-ban találkozik majd.
Az ionmeghajtás tehát példásan helytállt. A Deep Space 1 mögött brutális lángcsóva helyett csak egy finci kis kék sugár látható (akár egy miniatűr disznóperzselő). Fény van, hő alig: a kék csóvát elektromosan töltött atomok képezik, konkrétan xenon-ionok. Xenont az érdeklődők megfelelő villanykörtében, vagy neoncsőben láthatnának, amennyiben nem lenne színtelen, szagtalan, satöbbi gáz.
Az ionhajtómű körülbelül akkora erőhatást fejt ki, mint amikor a gázos a tenyerünkbe helyezi a számlát, viszont pár év alatt egész szépen fel tud gyorsítani egy pár tonnás műholdat. A döntő előnye a korábbi rakétás technológiával szemben az, hogy viszont az adott súly mellett tízszer akkora tolóerőt képes produkálni - hosszabb idő alatt.
Jó, de makett
,,Ez a gyorsulás türelmet igényel" - mondja Marc Ryman, a DS-1 egyik fejlesztője, majd mond valami homályosat a nyúl és a teknős történetéről.
lassan gyorsulsz, tovább érsz |
A Deep Space 1 fedélzetén utazó új eszközök közül kevésbé jól produkált a csillagnavigációs rendszer, amely működésképtelenné vált. A NASA szakemberei a probléma megoldására egy olyan programot írtak, amely a fedélzeti kamerákat használva navigálja a szondát.
A Deep Space 1 252 millió kilométerre van a Földtől.