Védett a tengeri vidra alaszkai élőhelye
„Az élőhelyvédelem már számtalan esetben bizonyította, hogy hatékony eszköze egy veszélyeztetett faj megóvásának” – mondta a bejelentést kommentálva Rebecca Noblin, a Biodiverzitás Központ jogásza. A védett terület az Alaszkai-félsziget, valamint az ennek folytatódását képző Aleut-szigetek környékének partmenti vizeire terjed ki, hiszen a tengeri vidra táplálékául szolgáló állatok – tengeri sünök, rákfélék, polipok – nagyrészt a sekély vizekben élnek.
Becslések szerint a világ tengerividra-állományának mintegy 90 százaléka az Alaszka körüli tengerekben él. A legkisebb tengeri emlős egyedszáma az 1970-es évekbeli százezerről mára negyvenezer alá süllyedt, így a faj négy éve felkerült a veszélyeztetett fajok listájára.
Szakértők szerint a fogyatkozás egyik oka az lehet, hogy a kardszárnyú delfinek több vidrát ejtenek el, mint korábban, talán azért, mert több más, a delfinek zsákmányául szolgáló faj, például az oroszlánfóka állománya is csökkenőben van. A túlhalászás, az olajipari beruházások és a Bering-tengerben már érzékelhető klímaváltozás is hozzájárulhatott a jelenséghez.