További Környezet cikkek
Lemondott garancia
"Ám az Orbán-kormány előbb megszüntette a környezetvédelmi alapot, amelyből a főváros hitelt és támogatást kapott volna, majd lemondták a hitelfelvételre beígért kormánygaranciát" - olvasható a közleményben. Demszky Gábor 2002 októberében megállapodott Kóródi Mária környezetvédelmi és vízügyi miniszterrel, hogy 19,2 milliárd forintért megépítik a füstgázmosót, és a szemétégető 4 kazánját is felújítják.
A füstgázmosó építése 9 milliárd forintba kerül. Ebből 2,8 milliárd forintot a Környezetvédelmi Minisztérium ad támogatásként, valamint további 1,7 milliárd forint kamatmentes hitelt nyújt a beruházás megvalósításához. A füstgáztisztító megépítéséhez szükséges további 4,5 milliárd forintot és a kazánrekonstrukcióhoz szükséges 10,2 milliárd forintot pedig a Fővárosi Önkormányzat és a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. közösen finanszírozza részben saját forrásból, részben kedvezményes EIB-hitelből.
A munka elkezdődött
A munkát a nemzetközi versenytárgyaláson tavaly kiválasztott német tulajdonú Lurgi cég végzi. A közlés szerint a beruházás tavaly októberben már elkezdődött, s jelenleg az engedélyezési szakaszban tart. Azokat a munkákat, amelyekhez nem szükséges építési engedély már el is kezdték a szakemberek.
Első fokon nem szennyez
Az első két kazán felújítása és a füstgázmosók felszerelése 2004 júliusában, a teljes rekonstrukció - mind a négy kazán korszerűsítésével - 2005 decemberére fejeződik be. A füstgáztisztítóval a hulladékhasznosító környezetében a levegő minősége megfelel majd az uniós normáknak. A városházi közlemény szerint a bíróság elsőfokú ítéletében rögzítette, hogy a rákospalotai hulladékégető működése nem jár közvetlen környezetszennyezéssel.