Tudat alatt minden fehér amerikai rasszista
További Tudomány cikkek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
- Ufószkeptikusok, itt a magyarázat, miért nem találkoztunk még a földönkívüliekkel
A kutatást a kaliforniai Stanford Egyetemen végezték Jennifer Eberhardt pszichológus vezetésével. A tudósok arra voltak kíváncsiak, hogy él-e még a tudatalattiban az a száz éve még megszokott sztereotípia, amely szerint az afroamerikaiak majomszerűnek, kevésbé emberiek.
Rasszista asszociációk
Eberhardt és kollégái 121 önkéntes egyetemistával végezték a kísérletet, közülük 60 volt fehér, 39 ázsiai származású és 7 fekete. A kutatók módszere a küszöbalatti priming nevű technika volt: az alanyoknak rövid ideig felvillantották egy ember képét, majd egy elmosódott fotót egy emberszabású majomról. Azok, akik fekete ember képét látták, gyorsabban felismerték a majmot, mint azok, akik fehér vagy ázsiai arcot láttak. A kutatók szerint az afroamerikai arc tudatalatti asszociációt keltett a feketék és a majmok között.
A jelenséget nemcsak a kísérletben részt vevő fehéreknél figyelték meg, az ázsiaiak is könnyebben felismerték a majmokat a fekete arcok után. A fekete résztvevőkről nem közölt eredményt a kutatást leíró, a Journal of Personality and Social Psychology című szaklapban publikált tanulmány, mivel túl kevés afroamerikai volt az önkéntesek között. Az asszociáció akkor is létrejött, ha nem fotókat, hanem rajzokat vagy fehérek és feketék között gyakori, tipikus keresztneveket mutattak az alanyoknak. A kutatók szerint ez arra utal, hogy nemcsak a bőrszín, hanem az afrikai származás is kiválthatja a tudatalattiban a rasszista sztereotípiát.
Az asszociációt azok az önkéntesek is produkálták, akik nem vallják magukat rasszistának, és más felméréseken sem bizonyultak annak. A kutatásban részt vevő egyetemisták közül csak 9 százalék vallotta azt, hogy valóban hasonlóságot lát a majmok és a feketék között.
Ragadozók
A tudósokat sokkolta a kutatás eredménye. "Ki kellett vennem pár nap szabadságot, hogy helyre tudjam ezt tenni" – fogalmazott a kutatásban részt vevő egyik pszichológus, Phillip Atiba Goff. Az előítéletek pszichológiájával foglalkozó szakértők hasonlóképpen reagáltak. "Nagyon provokatív ötlet feltételezni, hogy emberek más emberekről állatokra asszociálnak" – kommentálta a kutatást Susan Fiske, a Princeton Egyetem tudósa.
A kutatók szerint a sztereotípia életben tartásához nagyban hozzájárulnak a mindennapi életben és a kultúrában jelentkező apró megkülönböztetések. Eberhardték példaként említik azt a hatszáz bűnügyet, amit a kutatáshoz megvizsgáltak: az akták az afroamerikai vádlottakat gyakran olyan, állatra utaló jelzővel írják le, mint a "ragadozó".