![]() |
Azt egyelőre még nem lehet tudni, hogy Kínában ezután a gyanús személyeket, a rendszer ellenségeit és a köztörvényes bűnözőket a szabvány portré és profilból készült fényképeken túl alulról is megörökítik-e. Vagy a szőnyeg maga csak jeladóként szolgál majd, és az azonosítandó behatolókról a fényképek teljesen más szögből készülnek.
Nyitottság és bezártság az interneten
Kínában azt tervezik, hogy a legfelső népbíróság határozatait a jövőben az interneten is nyilvánosságra hozzák. Az erre megadott www.court.gov.cn cím ugyan most (itthonról) még elérhetetlen, de állítóleg már hat ítéletet kitettek a világhálóra. A "China Daily" című pekingi újság beszámolója szerint hamarosan az internet lesz az ítéletek kihirdetésének legfontosabb csatornája. A beszámoló szerint a világhálón való közléssel a bírósági munka "átláthatóbb" lesz, és javul a jogrendszer minősége.
A Tienammen-téri események évfordulója előtt nem sokkal a kínai rendőrség letartóztatta egy website üzemeltetőjét. A vád ellene: "felforgató tartalmak" internetes közzététele. A 36 éves Huang Qui-t korábban a világháló népszerűsítése érdekében tett erőfeszítései miatt dicsérte a központi média. Az általa létesített honlapon eltűnt személyek kereséséhez nyújtott segítséget, majd később kritikus tartalmakat is felvett a kínálatba: a kínai emberi jogi helyzetről és a korrupciós jelenségekről számolt be. A fiatalember végül az internetes oldalán nyilvánosságra hozta a Mennyei Béke terén 1989. június 4-én történt véres leszámolás részleteit. Ha elítélik Huang-ot, akár 10 évet is kaphat.