
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4: Most együtt csak kedvezményesen 12 616 forintért!
Megveszem most!Amíg 2013-ban a New York Times újságírója és egy dokumentumfilmes stáb nem kísérte el a tennesseei Barkley-maraton versenyzőit, az egész verseny létezése titok volt az ultramaratonisták szűk körén kívül – és igazából a körön belül is sokan csak egy legendának hitték. Pedig az extrém maraton létezik, már 28 éve, és azalatt mindössze 14 embernek sikerült végigfutnia. Aki megcsinálta, és aki elbukott, egyaránt ezt tartja a legkeményebb sportversenynek a világon.
A Barkley-t egy Gary Cantrell nevű amerikai férfi találta ki, amikor bekerült a hírekbe, hogy James Earl Ray (Martin Luther King Jr. merénylője) megszökött a Brushy Mountain State Penitentiary börtönből, és több mint 50 óra alatt 8 mérföldet (13 km) sikerült menekülnie Tennessee erdőkkel borított hegyei között az üldözői elől. Cantrell ide, az azóta bezárt börtön környékére, egy nemzeti parkba álmodta meg a világ legdurvább terepfutó versenyét.
Az első Barkley-maratont 1986-ban rendezték meg, akkor még csak 50 mérföld (80 km) távon, 24 órás időlimittel, de egy versenyzőnek sem sikerült célba érnie. Az első sikeres teljesítő 1988-ban Ed Furtaw, becenevén Fagyott Ed volt. A reakció: a következő évtől a távot 100 mérföldre (161 km) emelték. De a verseny nem csak a táv miatt durva.
Ilyen feltételek mellett nem csoda, hogy a versenyt a többség nem tudja teljesíteni. Máig összesen 800-an futottak neki, és mindössze 14-en értek célba. Minden évben csak 35 futó indulhat, őket ajánlásokon keresztül, titkos nevezési procedúrán át válogatja ki a vezetőség. Néha híres ultramaratonisták is elindulnak, de inkább ódzkodnak a Barkley-től, mondván, a terep és a körülmények miatt ez nem annyira futóbajnokság, inkább túlélőverseny.
És hogy milyen érzés befutni? A 14-ből az egyik teljesítő, a gyanúsan magyar nevű John Fegyveresi azt mesélte a New York Timesnak, hogy a célba érés után megevett egy vödör csokifagyit, aztán elájult. Másfél napot maradt pihenni a parkban, mire úgy érezte, hogy újra tud járni, és hazaindult autóval. Húsz mérföld után elaludt a volán mögött, így betért egy hotelbe, ahol újabb 16 órát aludt egyfolytában. Fegyveresi egyébként megcsinálta a magát a világ legkeményebb futóversenyeként hirdető Badwatert is a Halál völgyében, de azt mondja, az semmi a Barkley-hez képest. „Lehet hogy 40-50 fokban kell futnod 200 kilométert, de legalább sík a terep, nem tévedsz el, vannak segítőid, és nem kell cipelned semmit.” A Badwaternél 40 kilométerrel rövidebb hegyi verseny teljesítéséhez Fegyveresinek 21 órával több időre volt szüksége.
Időközben egyébként a bevezetőben említett dokumentumfilm is elkészült, ha van egy szabad fél órája, nézze most meg velünk!
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4: Most együtt csak kedvezményesen 12 616 forintért!
Megveszem most!
Rovataink a Facebookon