Miért fáj annyira, ha megvágja az ujját papírral?
Mindannyian vágtuk már meg a kezünket papírlap élével, és mindannyiunknak élénk emlékeink vannak róla, hogy azok az egészen apró sebek bizony pokolian tudnak fájni. Az a helyzet, hogy a tudomány szerint ez valóban így van: a papírvágások nyoma sokkal fájdalmasabb, mintha mondjuk egy késsel vágtuk volna meg magunkat. De vajon miért?
Az első ok, hogy a papírvágás az esetek túlnyomó többségében az ujjbegyet éri, ez pedig egy olyan bőrfelület, ahol kiemelkedően sok idegvégződés, nyomás- és fájdalomérzékelő receptor helyezkedik el (ezért olyan jó a tapintásunk). Ha itt megvágjuk magunkat, az emiatt jobban fáj, mint egy pontosan ugyanolyan seb például a karunkon, a combunkon, vagy akár az arcunkon. Utóbbit bárki igazolhatja, aki vágta már meg magát borotválkozás közben.
Ráadásul a papír vágta seb egyáltalán nem olyan, mint amit mondjuk egy penge okoz. A penge éles és kemény, tehát tiszta sebet ejt. A papírlap éle ezzel szemben hajlékony, és közelről nézve olyan, mint egy tompa, fűrészes élű kés, emiatt a seb csúnyán roncsolt lesz. Próbált már életlen, recés késsel steaket szeletelni? Na mikroszkóp alatt pont olyan a papírvágás is az ujján, mint ahogy akkor az a jobb sorsra érdemes hússzelet kinézett.
Ez a két hatás azonban eltörpül a harmadik mellett, ami fura módon az, hogy a papír okozta vágás sekély, alig megy a bőr felszíni rétege alá. Ez azért fáj jobban, mint egy komolyabb, mélyebb vágás, mert az érzékelő receptoraink annál érzékenyebbek, minél közelebb vannak a bőr felszínéhez - a papírseb pedig szinte kizárólag ezeket ingerli. Végül a hab a tortén: a sekély seb nem, vagy csak minimális mértékben vérzik, ez pedig azzal jár, hogy az egyébként is szuperérzékeny idegvégződések simán kikerülnek a szabad levegőre, nem védi meg őket a vér a levegő okozta irritációtól. Emiatt a fájdalom érzése még intenzívebb és még tovább tart.
Rovataink a Facebookon