
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4: Most együtt csak kedvezményesen 12 616 forintért!
Megveszem most!A világ legnagyobb online enciklopédiája idén lett 20 éves, és bő egy évtizede rebesgetik már, hogy ha egy találomra kiválasztott, angol nyelvű Wikipédia-szócikkről a megadott hivatkozások legelsőjével átlépünk egy másikba, és így tovább, akkor előbb-utóbb bölcseleti dilemmák egész sorába ütközünk ugyan, cserébe viszont ugyanoda jutunk el mindig.
Egy kamasz wiki-felhasználó 2008 tavaszán írta le először az említett jelenséget, amely később Hannah Fry brit matematikus tudománynépszerűsítő előadásai révén vált világszerte ismertté. A megfigyelést utóbb lekutatták: az esetek több mint 97 százalékában valóban megáll.
Megnyitunk egy tetszőleges Wikipédia szócikket. (Ilyet automatikusan is tudunk generálni a „random article” menüpontra kattintva az angol nyelvű változatban.)
Megkeressük a szöveg legelső kattintható hivatkozását, amely (és ez fontos!):
Rákattintunk, majd a újonnan megnyíló oldalon megismételjük ugyanezt. (Nagyon ritkán előfordulhat, hogy egy oldalon egyáltalán nincsen hivatkozás, de ez hibajelenség, előfordulási gyakorisága elenyésző.) Egy ideig ismételgetjük a sémát, és láss csodát:
a Filozófia (Philosophy) szócikken találjuk magunkat.
De miért? Pofonegyszerű. Minden szócikk definícióval kezdődik, amely a bennfoglalási viszonyok sajátságaiból adódóan egyre feljebb vezet az absztrakciós létrán. Az adatpiramist megmászva így jutunk el végül mindig a legelvontabb kategóriákhoz, amelyekkel ugyebár a filozófia tudománya foglalkozik.
Semmi sem tökéletes, még az enciklopédiák sem. Előállhat ugyanis egy hurok, amikor is elnavigálunk az egyik oldalról a másikra, ám onnan az első link visszavezet minket ugyanoda, ahonnét indultunk. Ekkor bizony véget ér a móka, ezért is nem 100 százalékos érvényességű a szabály.
A nem angol nyelvű változatok szerkezete ráadásul sokkal slendriánabb, így a magyaré is. Küküllőpócsfalva például hurokba visz, ahogyan Budapest is – de csak magyarul. Angolul meg sem állnak a bölcseletig.
És mi van, ha eleve a Filozófia/Philosophy szócikkről indulunk? Angolul a filozófiától is a filozófiáig jutunk el, tehát vissza ugyanoda. Magyarul viszont egy enfarkába harapó hurokcsapdába (Nap-Naprendszer-Nap) érkezünk, ahonnan többé már nincs menekvés.
Ám ha úgy vesszük: mindkét út kitűnő példázata Nietzsche talán legismertebb gondolatának: az örök visszatérésnek.
(Borítókép: A Wikipédia logója. Fotó: Anadolu Agency / Getty Images)
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4: Most együtt csak kedvezményesen 12 616 forintért!
Megveszem most!
Rovataink a Facebookon