A Titanic úgy volt megépítve, hogy a víz felszínén tud maradni, ha tizenhat vízzáró rekesze körül bármelyik kettőt-hármat elönti a víz, és akkor sem süllyed el, ha az első négy rekesz kerül víz alá. De nem marad fenn, ha az első öt rekeszben víz van. Ennek oka, hogy az ötös vízzáró fal csak az E fedélzet magasságáig húzódik, nem a plafonig, így ha a víz eléri ezt a szintet, akkor átömlik a hatos rekeszbe, utána a hetesbe és így tovább.
Száz éve, 1912 április 15-én történt minden idők leghíresebb hajókatasztrófája, a Titanic elsüllyedése. Az évfordulón kövesse az Indexszel percről percre az utolsó napot és a tragikus eseményeket, ismerje meg a hajót, amely az emberi nagyravágyás és elbizakodottság szinonimája lett!
Vízen a 13-as és 15-ös mentőcsónak, előbbiben 64-en, utóbbiban 70-en vannak. A 15-ös csónakot szinte ráeresztik a 13-asra, veszélyeztetve mindkét csónakban ülőket.
Michel Navratil elrabolta két fiát Franciaországban élő feleségétől. Michel Jr. négyéves, Edmond kétéves. A férfi nem fér fel a mentőcsónakokba, de két fiát sikerül egy csónakba ültetnie. A kis Michel így emlékszik apja utolsó szavaira: „Mondd meg az anyádnak, hogy nagyon szerettem. Reméltem, hogy ő is velünk utazik.”
Vízen a 16-os mentőcsónak 50 emberrel az üléseken.
Joseph Bruce Ismay, a White Star Line igazgatója sikeresen beszáll a C jelű mentőcsónakba. Vele együtt 42-en vannak a csónakban.
Az elmúlt percekben többen látták Thomas Andrewst, a hajó tervezőjét a szivarszobában. Egy festményt néz, amelynek címe: Út az Újvilágba (Approach to the New World).
A 2-es számú mentőcsónakot is vízre eresztik.
Clinch Smith barátom javasolta, hogy menjünk a tat felé, de utunkat állta egy hatalmas tömeg, amely az alsóbb fedélzetekről áramlott fel. Nők és férfiak is voltak a tömegben, valószínűleg azok az utasok, akik addig a fedélzetközbe voltak zárva. De még ezek között az emberek között sem volt nyoma hisztérikus sírásnak, pániknak.
Archibald Gracie ezredes, túlélő
Vízen a 4-es mentőcsónak is. A víz már majdnem eléri a hajóhidat.
A legjobb öltözetünket vettük fel és felkészültünk arra, hogy igazi úriemberként szálljunk a mélybe.
Benjamin Guggenheim elsőosztályú utas, Titanic-áldozat
A Titanicon még nagyjából 1500-an vannak, de már csak egy mentőcsónak maradt, a D jelű (az A és B csónakot nem sikerült kiszabadítani). Csak a nőket engedik a közelébe, a matrózok kordont formálnak, úgy tartják vissza a tömeget. A csónakot vízre is eresztik 44 fővel.
Az utolsó vészjelzést is elküldik: „Nagyon gyorsan süllyedünk, nem tartunk ki sokáig”.
A tat elkezd emelkedni. Az utasok odagyűlnek. A tisztek az A és B jelű csónakot próbálják kiszabadítani, sikertelenül.
A kapitány a rádiószobába siet, hogy elbocsássa szolgálatukból az operátorokat.
Sikerül kiszabadítani az A csónakot a jobb oldalon. A hajó azonban erősen bal felé dőlt, így megpróbálják a túlsó oldalra vonszolni a csónakot, hogy vízre lehessen ereszteni.
A tenger is nehezíti a helyzetet: egy nagy hullám söpör végig a fedélzeten, nagyon sok embert a vízbe sodor.
A rádió elhallgat, amikor a rádiószobát elönti a víz. Bride és Phillips operátorok elhagyják a helyiséget.
A kapitány kijelenti, hogy ezentúl mindenki magáért felelős, majd visszatér a hídra. Néhányan beugranak a tengerbe a fedélzetről. Fred Scott segédfűtőt a 4-es csónak veszi fel.
Az A jelű mentőcsónak elúszik, ahogy a Titanic tovább süllyed, a B jelű pedig felfordul.
A zenekar abbahagyja a vidám ragtime-ot és az Ősz című egyházi himnuszt kezdik el játszani. Más túlélők szerint az Őszi álom keringőt, megint mások úgy emlékeznek, a Közelebb hozzád, istenem, című dalt játsszák. Nem tudni biztosan, mi volt az utolsó dal a Titanicon.
Nagyon sok bátor tettet hajtottak végre akkor éjszaka, de nehezen tudok elképzelni bátrabbat annál a néhány embernél, akik folyamatosan zenéltek, amikor a hajó egyre mélyebbre süllyedt... a zene úgy hangzott, mintha saját halotti rekviemjük lenne.
Lawrence Beesley, túlélő
A 14-es mentőcsónakból az utasokat más csónakokba irányítják, a csónak pedig Harold Godfrey Lowe ötödik tiszttel visszatér túlélők után kutatva.
A tat magasra emelkedik.
Az emberek elkezdtek a vízbe ugrálni a tatról. Barátommal, Milton Longgal egymás mellett álltunk és beugrottunk a vízbe. Nem írtunk üzenetet az otthoniaknak, mert egyikünk sem gondolta, hogy visszatérünk.
Jack B. Thayer, túlélő
A fények felvillannak, majd minden elsötétül. Sokan a vízbe ugranak, és megpróbálnak minél messzebb úszni a hajótól.
A hajó kettétörik, az orr azonnal elsüllyed, a tat még néhány pillanatra fennmarad.
Két órával és negyven perccel a jégheggyel való ütközés után a Titanic elsüllyed.
Még csak hétéves voltam, de arra gondoltam, minden megállt egy pillanatra.
Eva Hart, túlélő
A National Geographic animációja a Titanic elsüllyedéséről, James Cameron kommentárjával.
A tenger hőmérséklete mínusz 2,2 Celsius-fok. Több százan úsznak a felszínen, de a mentőmellény nem segít a hidegen, az emberekre fagyhalál vár. Ilyen hideg vízben körülbelül 10-15 perc alatt kihűl a szervezett, ha az ember folyamatosan tempózik, akkor kicsit tovább bírja.
Az evezősök a csónakra helyezték az evezőket, teljes csöndben néztük hogyan süllyed el a hajó. Néhányan oda sem néztek, egymás vállára borultak.
Lawrence Beesley túlélő