- Tudomány
- A nagy háború
- 1914
- esti újság
- a nagy háború
- freud
- álomfejtés
- pszichoanalízis
- szerbia
- lámpagyújtó
„Freudolással” mulat az ifjuság
„Freudolással” mulat az ifjuság: végre minden erotikus kétértelműségről szabadon diskurálhatunk a társasági hölgyekkel • Lemondott Péter szerb király, az ultranacionalista tisztek állhatnak a háttérben • 50 munkás katasztrófája a newyorki földalatti vasut építésén • Sötétség köszönt ránk: radikalizálódnak a pesti lámpagyujtogatók. Esti Ujság, 1914, junius 26.
Uj szerelmi társasjáték
Az idei nyáron a fürdőhelyek unalmát egy uj társasjátékkal fogják elűzni a lipótvárosi asszonyok. Főleg tengeri fürdőkön igen alkalmas, ahol a strand homokfürdőjében naphosszat együtt heverész – szorosan testhez álló tricot-ban – a mindkét nembeli ifjuság.
Az uj társasjáték neve: „freudolás”.
Nevét a kitűnő bécsi professzornak, Freud-nak nevétől nyerte, aki tudvalevőleg kimutatta – igen komoly, tudományos alapon – hogy a neurozis mindig az elnyomott és félreszorított erotikumból fakad.
Az orvosságul kínált „lelki gyónás” kiterjed a páciens áloméletére is, „freudolás” alatt tehát az értendő, hogy részint „elfogolutlanul”, „tudományosan” beszélhetünk mostmár a társasági hölgyekkel is minden két-, sőt egyértelműséget, részint pedig megfejthetjük hölgyeink álmait, melyek mögött – hiába álmodunk akár a seprüről vagy a bibliáról is – mindig valami titokzatos erotikum huzodik meg.
Péter király lemondása
Péter szerb király közölte népével,hogy egészségi okokból egyidőre kiadja kezéből a kormány gyeplőit és a kormányzást a trónörökösre bízza. Ez alkalmat adott oly híresztelésekre, amelyek küszöbön állónak mondják a király lemondását.
Ez a tény különös testet ölt, ha emlékezetbe idézzük a legutóbbi heves miniszterválságot, amely a katonai és a polgári hatóságok között lejátszódott. A szerb kormány helyzete mindig attól függött, hogy milyen viszonyban van a királygyilkos tisztekkel, akik tizenegy esztendővel ezelőtt megölték Sándor szerb királyt és feleségét.
Sándor trónörökös a legkimondottabb képviselője a tisztikar nézeteinek. Sándorban látják a tulfűtött fantáziáju ultranacionalista irányzat képviselőjét.
Bármit is hoz a holnap, senki sem ismerheti félre, hogy a belgrádi boszorkányüstben ismét forr a kotyvalék.
Ausztria-Magyarország szempontjából tehát résen kell lenni, nehogy meglepjék az események a monarchiát.
Ötven munkás katasztrófája
Newyorkból táviratozzák nekünk: A Brooklyni földalatti vasút építkezésénél tulságos megterhelés következtében egy állvány összeomlott és 50 munkást rántott magával a mélységbe. A munkások közül sokan szörnyet haltak, a többi valamennyi sulyosan megsebesült. Az állvány összedülése következtében a feltámasztott talaj is beomlott és ez még fokozta a szerencsétlenség sulyát.
Panaszkodnak a lámpagyujtogatók
Mióta a főváros házikezelésbe vette a gázgyárat, egészen tűrhetetlenné vált a lámpagyujtogatók helyzete. Százötvenet elbocsátottak közülük, a megmaradtaknak pedig az eddigi átlag ötven lámpa helyett a kívánság szerint 120 lámpa jutna. A tulterhelés kárát a közönség érzi elsősorban, mert vannak utcák, amelyeknek kivilágítására csak későn este kerül sor.
Ugy értesülünk egyébként, hogy a lámpagyujtogatók testületileg beléptek az uj radikális pártba, mert meggyőződésük, hogy az a leghatásosabban fogja képviselni érdekeiket.
Rovataink a Facebookon