Szenzációs római kori leletek itthon és Olaszországban
További Történelem cikkek
- 30 éves a rendszerváltó paktum, 30 éve ül Orbán a parlamentben
- A vérengzés nem egyszeri kisiklás, hanem a szovjet politika része volt
- Évekig náci megszállás alatt volt az ország, mégis megmenekült a zsidók 99 százaléka
- Mostantól bárki elolvashatja Rákosi Mátyás magánleveleit
- Megtalálták a világ legöregebb macskáját
A késő római korból, a harmadik századból származó sírokat tártak fel a régészek Szombathelyen, a Bartók hangversenyterem felújítási és bővítési munkálatait megelőző archeológiai kutatás során - közölte Kiss Péter, a Savaria Múzeum régésze az MTI-vel.
Téglasírok és egy lábnyom Szombathelyen
A mostani ásatáson (amely a hatvanas években végzett hasonlókat követi) húsz római kori sír került elő, az épület pincéjében pedig az ókori csatornahálózat egy darabját is megtalálták. A sírokban szétszórt csontokat találtak, amiből arra következtetnek, hogy azokat a régebbi korokban kirabolhatták.
Találtak több úgynevezett "téglasírt" is, vagyis olyan sírgödröket, amelyek széle téglával volt kirakva. A pincében lévő vízvezeték Kiss Péter szerint azért lehet érdekes, mert eltér a korabeli csatornázástól: a csatorna alján deszkadarabok lenyomata látszik, amelyek habarcsba voltak ágyazva. A habarcsréteg egy helyen megőrizte a római kori csatornaépítő munkás lábnyomait, amelyet sikerült rögzíteniük - tette hozzá a Savaria Múzeum régésze.
Rómában megtalálták Maxentius kincseit
A brit The Times című lap arról számol be, hogy az utolsó "pogány" (tehát nem keresztény) római császár, Maxentius elveszett kincseire bukkantak rá régészek Rómában. A császár üvegtárgyai, és más értékes holmijai mellett lándzsák kerültek elő a Palatinus dombon.
Ezeket a kincseket Kr. u. 312-ben ásták el, mielőtt Maxentius sorsdöntő csatára indult volna Nagy Konstantinnal, vagyis I. Constantinusszal (aki a keleti részeket kormányozta addig). Maxentius nyugat-római uralkodó volt, de a győztes ütközet után Constantinus a keleti és a nyugati birodalomrészt jobban összefogta a korábbinál. Konstantin győzelme átmenetileg hozott csak egységesebb irányítást, utódai megint keleten és nyugaton uralkodtak egymással párhuzamosan.
A Maxentius felett aratott győzelem után I. Constantinus és Licinius társcsászár Milánóban egyezményt kötöttek, amely a kereszténységet egyenrangú vallásként ismerte el. 325-ben pedig a niceai zsinat megnövelte a császár befolyását a keresztény egyházon belül. Később, a IV. század végén I. Theodosius már egyedüli államvallássá tette meg a kereszténységet.
Megtalálták Romulus és Remus barlangját
A National Geographic Online nemrégiben arról számolt be, hogy megtalálták egyes feltételezések szerint azt a barlangot, ahol a legendák szerint Romulust és Remust az anyafarkas szoptatta.
A lupercalénak nevezett helyre - akárcsak Maxentius kincsei esetében - a Palatinus dombon bukkantak rá, méghozzá véletlenül, amikor Augustus császár házát próbálták restaurálni. Az üregben található díszek és mozaikok is bizonyítják, hogy a barlangot valóságos szentéllyé alakították a rómaiak, amely a minden év február 15-én megtartott lupercalia ünnepének központi helyszínéül szolgált.