További Űrkutatás cikkek
A 2008. augusztus 1-jén bekövetkező teljes napfogyatkozás Grönlandon, Szibériában, Mongóliában és Kínában lesz megfigyelhető. A jelenség részlegességi zónájába esik Európa és így hazánk is. A kontinensünkről megfigyelhető látványról érdekes és nagyon szemléletes animációt tettek közzé nemrég a NASA tudományos híreiben. Az animációt Larry Koehn grafikus művész készítette számítógéppel a napfogyatkozás adatai alapján, s segítségével a fogyatkozás időbeli lefolyása végigkövethető Rómától Reykjavikig. (Még több animáció itt)
A részleges napfogyatkozás idején a Nap képe a földön, különböző tárgyakon, élőlényeken érdekes alakzatokat tud formálni, amelyeket szintén érdemes lesz megfigyelni. Például sokszor a fák sűrű lombkoronáján keresztül szűrődő napkép a holddal alakít ki érdekes formákat. A Nap megfigyelésével részleges fogyatkozás idején is nagyon óvatosnak kell lennünk: csak biztonságos, fénycsökkentő napszűrőkkel szabad a Napba nézni.
A fogyatkozás mértéke Magyarországon igen szerény, 15-23 százalék közötti lesz (Észak-Magyarországon lesz nagyobb, délen kisebb). A Magyar Csillagászati Egyesület tagjai az ország számos pontján szerveznek nyilvános bemutatókat, ahol biztonságosan lehet megfigyelni a fogyatkozó Napot. Például Tarjánban lesz a Meteor '08 Távcsöves Találkozó, amelyen várhatóan több száz amatőr csillagász vesz részt. Akik nem tudnak elszabadulni Budapestről, azok a Polaris Csillagvizsgálóban is megnézhetik az égi eseményt. Budapestről nézve a fogyatkozás 11:02:39-kor kezdődik helyi időben, akkor lép be a Hold korongja a Nap elé. A legnagyobb fázis, amikor a Nap területének 20 százaléka takarva lesz, 11:50:22-kor következik be. Az utolsó érintést 12:38:18-kor láthatjuk.
A teljes napfogyatkozást a NASA az interneten közvetíti. A következő teljes napfogyatkozás 2009. július 22-én következik be, 6 perc 39 másodpercig tart, és ezzel az eddigi leghosszabb lesz a 21. században. Akkor Nepál, Banglades, Kína, Bhután, Mianmar és a Csendes-óceán egyes részeinek lakói gyönyörködhetnek a ritka égi jelenségben.