Sör nélkül, súlytalanul repültek a magyarok
További Tudomány cikkek
- A súlycsökkentő műtét lehet a megoldás a túlsúlyos cukorbetegek problémáira
- A Ryugu aszteroida mintái hemzsegnek az élettől
- A vese sejtjei is képesek az emlékezésre
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában, ez lehet a Föld egyik legnagyobbja
- A Csendes-óceán villámai miatt lehet több zivatar Magyarországon
A magyar űrsörcsapat az elmúlt másfél hétben a franciaországi Bordeuxban készült a repülésre, majd egy speciálisan átalakított Airbus háromszázas repülőgép fedélzetén huszonkét másodpercig volt a súlytalanság állapotában.
Meghiúsult
A Miskolci Egyetem, az ELTE és a BME diákjaiból álló csapat fémhab-kísérlettel készült a repülésre. A magyar csoport a fémhab viselkedését, olvadását és ismételt megszilárdulását szerette volna vizsgálni. A szürkére festett hungarocelnek tetsző alumínium-fémhab kellőképpen merev anyag ahhoz, hogy energiaelnyelő képessége folytán gépkocsigyártásban, szigetelőképessége okán - mivel tűzálló - alagutak belső burkolásánál lehetne hasznosítani, és gravitáció nélkül könnyebben el lehet készíteni, mint a Földön.
A korábbi diákkísérleteknél tapasztalt műszaki problémák miatt megszigorított biztonsági ellenőrzések egyikén aztán elektronikus hiba lépett fel, ezért a kísérlethez szükséges berendezést végül nem engedték használni a súlytalansági repülés során. Azért sem, mert egy héttel az indulás előtt a francia csapat berendezése felrobbant és egy francia diáklány arca megsérült, jelenleg is kórházban van.Színlátás
A magyar csoport egyik tagja ennek ellenére felszállt, a franciaországi Bordeaux repülőteréről szeptember 13-án reggel fél kilenckor indult a Novespace által üzemeltetett, speciálisan átalakított Airbus 300-as repülőgép. Dianiska Balázs a budapesti ELTE csillagász szakos hallgatója saját kísérlete helyett egy nemzetközi orvosbiológiai kísérlet-sorozatban vett részt, amelyben olasz és német diákokkal azt vizsgálták, miként változik meg az ember színlátása a súlytalanságban. Az Atlanti-óceán felett végzett parabolarepülés alatt az Airbus 300-as 7800 méteres magasságból 6100 méterig zuhant. Szeptember tizennegyedikén Vincze Miklós az ELTE fizika szakos hallgatója is részt vehet a súlytalansági repülésen.
Az ESA kutatói, csapat tagjai és a témavezető Babcsán Norbert a súlytalansági kísérletek folytatása mellett döntött, a fémhab kísérlet - lévén, hogy a meghiúsult diákkísérlet ellenére is tudományos jelentőségű eredmény várható tőle - jó eséllyel pályázhat újabb repülésre. A következő parabolarepülés előkészítésére a csapat újabb hallgatók bevonását tervezi.