Mi a baj a közmédiával? És miért tüntetnek most ott?
További Vélemény cikkek
Biztos sokan rácsodálkoztak a hétvégén és hétfő reggel arra, hogy a múlt héten indult, túlóratörvény-ellenes tüntetések hogy kerültek a közmédia óbudai székháza elé, miért ott tüntetnek, amikor az eredeti bajuk az volt, hogy megemelhetik az éves túlórakeretüket. Az ellenzéki pártok és a hozzájuk csapódó szimpatizánsok azért ott tüntetnek, mert most lett elegük abból, ahogy a közszolgálati médiában bánnak velük. Nézzük, miről is van szó.
A közmédiával az a legfőbb probléma, hogy évek óta egyáltalán nem objektív, nem független. Évente nagyjából 100 milliárd forint közpénzből gazdálkodnak, és törvényben rögzített feladatuk lenne a kiegyensúlyozott, független, minden pártnak azonos esélyt biztosító tájékoztatás. A köz korrekt tájékoztatása lenne a dolguk, de kizárólag a Fidesz és a kormány szempontjai szerint szerkesztik a híreket, ami közszolgálatinak aligha nevezhető. Kicsit olyan ez, mintha a kormányablakban csak az kaphatna új útlevelet, aki tudja igazolni, hogy a Fideszre szavazott. Ami a Fidesznek és a kormánynak jó, azt a végletekig ismétlik, ami az ellenzékről szól, az vagy el van dugva vagy ki van fordítva a kontextusából. Aki kizárólag a közmédiából tájékozódik, az nem hallhatott például a Tiborcz-ügyről, Orbán magánrepülős kalandjairól, nem ismerheti a CEU kivonulásának teljes történetét, viszont már egy egyszerű közlekedési balesetre is reflexből rávágja, hogy Soros.
Az ellenzék negligálásának legszebb példája, hogy a közmédia Kunigunda utcai székházába vasárnap este bejutó ellenzéki képviselők csak bolyongtak, azt se tudták, merre, hova kell menniük. Higgyék el, Kovács Zoltán kormányszóvivő csukott szemmel is odatalálna a stúdióhoz vagy az illetékes szerkesztőhöz.
A közmédia évek óta a Fidesz kampányüzeneteinek legfőbb továbbítója. Ha valaki nem tetszik a kormánypártnak, azonnal ráütik a Soros-billogot, nem számít, hogy az illetőnek van-e bármi köze Soros Györgyhöz, arról nem is beszélve, hogy az egész sorosozás is egy totálisan túlfújt, az állandó kampányüzemmódot biztosító lufi.
A közmédiában egyfajta aspektus jelenhet csak meg közéleti ügyekben: a Fidesz értelmezése. Az ország és a világ történéseit kizárólag a kormányhoz kötődő emberek elemzik szakértői köntösben, ellenzéki politikusokat évekig nem hívnak meg a műsoraikba, a kormánypárti üzenetek és értelmezések ömlenek a csapból. És ez évek óta, szisztematikusan zajlik. Az MTVA döntéshozói kizárólag jól teljesítő pártkatonák lehetnek. A gátlásnélküliség csúcsa, a világ vicce, hogy az egész közmédia vezetője egy olyan ember, aki jogerős bírósági ítélet szerint is hírhamisító. A közmédiát felügyelő médiahatóság kizárólag fideszes delegáltakkal van feltöltve, szerintük nyilván minden a legnagyobb rendben.
Egyáltalán nem csoda, hogy az ellenzéknek elege van abból, hogy totálisan kiszorították őket onnan, ahol törvények által garantált joguk lenne megjelenni. Teljesen érthető az is, hogy besokalltak attól, hogy álláspontjuk hosszú évek óta nem jelenhet meg korrekt kontextusban, sőt, sok esetben hazugságok jelennek meg róluk.
A magyar médiapiaccal és a kormány médiapolitikájával rengeteg baj van, szoktunk is ezekről rendszeresen írni. Az eleve nonszensz, hogy állami hirdetések odairányításával tartanak fenn egy amúgy valószínűleg érdeklődés hiányában életképtelen médiabirodalmat, de az a joggal és hatalommal való visszaélés iskolapéldája, amit a közmédiával művelnek. Hát, ez a baj a közmédiával, és ezért tüntetnek most ott.