Tarlós István: A kormány és a Főváros egymásra lesznek utalva
További Vélemény cikkek
- Nem az a fontos, ki nyerte a strasbourgi szópárbajt, hanem hogy miért lett hazánk győztesből vesztes
- Magyarországon a többség számára jobb üzlet művésznek lenni, mint a világ más részein
- Ez lett a gazdaságpolitika egyik legfontosabb pillére, de miért?
- Poós Zoltán: Keksz, szerelem, család
- Hogyan támogassuk a kultúrát?
- Egy ideje általában az az érzésem, hogy szinte bármi elképzelhető, és az ellenkezője is. A jelenlegi fővárosi közigazgatási stuktúra mellett, és a 2024 októbertől hatályos közgyűlési összetétel figyelembe vételével stabil kormányozhatóság, azaz stabil szavazati többség elvileg nehezen feltételezhető. Budapesten egyébként is túlzott mértékű az indulati motivációk szerepe, az új közgyűlés meghatározó szereplőinek következetessége egyelőre ismeretlen. Az sem kiszámítható, hogy mostantól a frakciókat honnan, kik és milyen szellemben, szándékok mellett motiválják. Ráadásul – úgy tűnik – most nagyon sok a közgyűlésben a területen még járatlan, tapasztalatlan, teljesen új képviselő. Megannyi következmény múlik azon, hogy a városvezetés és a kormány között létre tud-e jönni olyan együttműködés, ami 2019-2024 között gyakorlatilag egyáltalán nem volt. A legalább részleges együttműködésnek a 2036. évi olimpia megrendezésének terve miatt szerintem van esélye. Az olimpia megrendezésének új elvei és szabályai következtében a kormány és a Főváros egymásra lesznek utalva. A világjátékok megrendezéséhez szükséges fejlesztések jó részét még a rendezés jogának odaítélése előtt biztosítani kell. Ez közelebb hozhatja a kormány és a városvezetés Budapestről szóló elképzeléseit egymáshoz, amiből Budapest mindenképpen profitálhat attól függetlenül is, hogy megkapjuk-e a rendezés jogát vagy sem. Így legyen!
- A Tisza Párt kétségtelenül váratlanul erős pozícióba, mondhatni bizonyos értelemben „királycsináló” pozícióba került, de egyáltalán nem tudható, hogyan politizálnak majd a fővárosban. Valószínű, hogy szabályos koalíciót nem kötnek, hanem inkább – ahogy az Index csütörtöki véleménycikkében is megjegyezték – ügyek függvényében szavazgatnak majd. Kérdés, hogy az elnökük sajátos viszonya az egykori politikai pátriájához milyen indulati elemeket eredményez a működése során. A „Tiszák”-nak - véleményem szerint – erősen igazodnia szükséges majd az uniós vezetés elképzeléseihez, így számomra kérdés, hogy a politikai jellegű ügyekben valójában mekkora mozgásterük lesz.
- A főpolgármester-helyettes(ek) személyét illetően az Index szerkesztője valószínűleg többet tud, mint én, hiszen expressis verbis leszögezi, hogy Vitézy Dávid a legesélyesebb. Igen, ez elképzelhető. Az a véleményem, hogy Dávid főpolgármesternek nem igazán való. Sem személyisége, sem viszonylag egyoldalú szakmai orientációja miatt. Helyettesnek azonban könnyen elképzelhető, ha a költségtényezőkre odafigyel, ha a hivatal dolgozóit nem ő fogja irányítani és főként, ha Magyar Péter támogatja. Szerintem Karácsony Gergelynek lesz vele nehéz dolga, mert azt jósolom, hogy a kommunikációban, a médiában Vitézy hamar fölé fog nőni. Vitézy nagyon profi kommunikátor. Azt kétlem, hogy Karácsony Gergely most szíve szerint választaná Vitézy Dávidot, de könnyen rákényszerülhet erre, amit biztosan nem így fog bejelenteni. A helyében én politikai alku keretében megpróbálnék egyidejűleg beszavaztatni egy olyan helyettest is, aki az én bizalmi emberem és széles körű önkormányzati tájékozottsággal rendelkezik. Nekem személyi javaslatom nincs. Egyrészt nem az én dolgom, másfelől az új közgyűlés tagjai közül alig néhány embert ismerek.
- Azt, hogy a most kezdődő ciklusban a Fidesz frakció konkrétan milyen szerepet kaphat – és egyáltalán milyen politikát tervez folytatni – én egyáltalán nem tudom megmondani.
A szerző Budapest korábbi főpolgármestere.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik az Index szerkesztőségének álláspontját.
(Borítókép: Tarlós István 2023. július 11-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)