Milyen tabletet vegyünk karácsonyra?
További Karácsony cikkek
Először is szögezzük le: nincs olyan, hogy legjobb tablet. Mindenkinek mások az igényei, mást szeretne a készülékkel csinálni, így mindenkinek magának kell eldöntenie, melyik a legmegfelelőbb számára. Ezúttal kifejezetten a tabletekre koncentrálunk, kihagyjuk tehát a cikkből a hibrid pécéket, a billentyűzettel laptoppá alakítható gépeket.
A méret
A tableteket két nagyobb csoportra bonthatjuk, a 8,9 hüvelykesek vagy annál nagyobbak, illetve a kicsik, vagyis 7-8 hüvelykesek. Előbbire példa az Apple iPad Air, a Nexus 10, az Amazon Kindle Fire HDX 8,9, a Samsung Galaxy Note 3 10.1 vagy a Sony Xperia Tablet Z. Utóbbiból is egyre nagyobb a választék, ide tartozik az Apple iPad Mini Retina Display, az Amazon Kindle Fire HDX, a Nexus 7, a Samsung Galaxy Tab 3 8-inch (és a 7-inch) vagy az Acer Iconia A1.

Látható, hogy mindkét kategóriában ott vannak a legnagyobb cégek, mellettük számtalan kisebb-nagyobb, ismert és kevésbé ismert gyártó. Így elsőként azt kell eldöntenie, hogy mekkora tabletet szeretne (ami rögtön az árra is erős hatással lesz).
Érvek és ellenérvek a nagyobb mellett
- Filmnézésre, játékra, képregényolvasásra jobban megfelel
- Könnyebb rajta dolgozni
- Nehezebb, kevésbé mobil, táska kell hozzá
- Két kézzel kell fogni, navigálni rajta
- Kényelmetlenebb e-könyv-olvasóként
Érvek és ellenérvek a kisebb mellett
- Nagyon mobil, elfér a zsebben
- Egy kézzel is használható
- Alig nagyobb egy nagyobb telefonnál
Részben ide kapcsolódik a tablet kijelzőjének felbontása is. Alapesetben igaz az állítás, hogy minél nagyobb a felbontás, annál több információt tud megjeleníteni. Ez élvezetesebbé teszi a filmnézést vagy más média fogyasztását, még olvasni is jobb rajta, kevésbé megerőltető a szemnek, ha nagyobb a felbontás. Ugyanakkor a kicsi kijelzőkön a nagyon nagy felbontás már visszaüthet, nehézkessé teheti a tartalom befogadását – egyszerűen túl kicsik lesznek a betűk.
Nem mindegy a betekintési szög sem, érdemes megnézni, hogy ha éles szögből nézzük a kijelzőt, mennyire torzulnak a színek. Ha például hárman ülik körbe a tabletet, hogy megnézzék a nyaraláson készült képeket, nem kell állandóan forgatni a gépet, egyszerűen az asztalra téve, különböző szögből is ugyanolyan szépek maradnak a színek.
Még mindig a kijelzőnél maradva, annak minőségére is érdemes figyelni. A Gorilla Glass például jóval biztonságosabb, kevésbé karcolódik, törik, ha véletlenül elejtjük. Márpedig el fogjuk ejteni, és egy gyengébb minőségű kijelző ilyenkor törik, reped, de legalábbis karcolódik.
Operációs rendszer
Azt gondolnánk, hogy a következő legfontosabb döntés, hogy milyen operációs rendszer legyen a tableten, de ez nem így van. A fanatikus rajongókon kívül a többségnek gyakorlatilag édesmindegy, hogy Android, iOS vagy éppen Windows RT fut a gépén, a lényeg, hogy minden feladatot a lehető legoptimálisabban tudja elvégezni rajta a felhasználó.
Nem árt azonban tudni néhány dolgot. Tény, hogy a fejlesztők valamiért jobban szeretnek iOS-re fejleszteni, a legérdekesebb és legfontosabb alkalmazások, játékok általában erre az operációs rendszerre jelennek meg először. Mielőtt elárasztanának minket a felháborodott olvasói levelek: vannak persze kivételek, a második legnépszerűbb rendszer ugyanis az Android.
Az utóbbi egy-két évben komoly fejlődést látunk itt, egyre többen részesítik előnyben az Androidot. Néhány területen nincs is lemaradás, de ha valaki például kizárólag szórakozásra (médiafogyasztás, játék) szeretné használni tabletjét, annak előbb érdemes körülnéznie az iTunes-ban és a Google Playben, hogy hol találja meg a neki megfelelő alkalmazásokat. A Windows egyelőre hátul kullog, bár egyre több alkalmazás jelenik meg erre a platformra is, még nem tudták behozni a lemaradást.
Fontos tényező, hogy mennyire szeretnénk alakítani a rendszeren. Az Apple készen szeret mindent adni, és nem tűri, hogy felhasználói egyénieskedjenek, így ez a rendszer csak nagyon korlátozottan alakítható. Az Android jóval nagyobb szabadságot biztosít. Kollégám így írt a Nexus 7-ről, miután először töltött el vele egy hétvégét:
"Igazából akkor szerettem meg ezt a vackot, amikor külső segítség (pc) használata nélkül tudtam letorrentezni egy 1995-os kalandjátékot, amit az appboltban vásárolt tömörítővel csomagoltam ki, Total Commanderrel helyeztem át, aztán patchelt emulátorral futtattam."
Lássuk az érveket az egyes rendszerek mellett, és ellen!
iOS

- egységes rendszer, szigorúan ellenőrzött alkalmazásokkal
- minimalista design, könnyű használni
- a legtöbb és legérdekesebb alkalmazások először erre a platformra jelennek meg
- fájóan elavult operációs rendszer, néhány megoldás évekkel le van maradva
- korlátozottan képes multitaskingra, a készülék feltörése nélkül csak Apple által jóváhagyott alkalmazásokat lehet telepíteni
Android

- a legkomplexebb operációs rendszer
- nyílt platform, szabadon alakítható
- nyíltsága miatt fokozottabban lehetnek biztonsági problémák
- ahány tablet, annyi Android, nem egységes, nehéz rá fejleszteni
Windows RT

- a legfiatalabb rendszer a legkevesebb alkalmazással
- windowsos gépekkel, Xboxszal nagyfokú integráció (főleg játékoknál)
Amit még feltétlenül meg kell nézni, az maga a hardver. Nem mindegy, hogy milyen processzor van a tabletben, hogy mekkora a belső memóriája, az akkumulátora. Legyünk igényesek, azért mert valami olcsó, nem biztos, hogy jobban megéri. Manapság már a kevésbé ismert márkák is tudnak négymagos processzort tenni a tabletekbe, miért adjuk hát ennél lejjebb? Kezdőként nem fogunk tudni különbséget tenni a processzorok márkái között, de ha néhány alapszabályt betartunk, nem tévedhetünk sokat.
Ahogy fejlődött a mobileszközök hardvere, és az alkalmazások egyre nagyobb erőforrásra vágytak, úgy kellett gyorsítani a processzort is. A gyártók azonban nem 2 gigahertzes processzorokat kezdtek el gyártani, hanem 1-1,2 gigahertzes kétmagosokat. Később megjelentek a négymagos processzorok is, mint a Qualcomm Snapdragon és az Nvidia Tegra 3 sorozata. Ezeket érdemes keresni ma a tabletekben, de találhatunk jól működő kétmagos modellt is, ha pénztárcánk nem engedi meg a magasabb kategóriát.
Mobilitás és követelmények
Mivel a legtöbben akkor használják a tabletet, amikor úton vannak, alapvetően fontos, hogy az akkumulátor sokáig bírja. Az iOS jelenleg verhetetlen e téren, az androidos gépeket gyártóknak nem sikerült eljutni odáig, hogy ha éppen nem használjuk a tabletet, akkor ne is merüljön. Az azonos kategóriájú gépeknél alig találunk különbséget, hogy hány órát bírja egyhuzamban videónézéssel, illetve netezéssel. De ha két-három napig a tablet felé se nézünk, csak az iPadet tudjuk használni gond nélkül újra, az androidos gép általában lemerül ennyi idő alatt.
A mobilitás miatt eldöntendő kérdés, hogy elég csak a wifis változat, vagy mobilnetet is szeretnénk bele. A felhasználónak magának kell eldöntenie, hogy szeretne-e útközben internetezni, vagy megelégszik azzal, hogy csak olyan helyeken kapcsolódik a nethez, ahol van wifi. A csak wifis tabletek jóval olcsóbbak és elterjedtebbek (figyeljünk arra, hogy a wifi támogassa a 802.11n-t!). Az emberek többsége ezeket vásárolja, ritkán vesznek mobilnetes modelleket, mivel ezekhez még havi előfizetést is kell fizetni, az meg még mindig nem olcsó mulatság. Amúgy is számtalan eszköz és alkalmazás van arra, hogy offline is tudjunk emaileket, cikkeket olvasgatni, és ha minden kötél szakad, a legtöbb okostelefon már tud a maga 3G-kapcsolatából wifi-hotspotot generálni, amire rácsatlakozhatunk a tablettel.
Kell az sd-kártya-slot
Azt gondolnánk, hogy 8 gigabájt mindenre elég, hiszen az alkalmazások néhány megabájtosak és képeket is lehet online tárolni. Ha mégsem, a 16 gigabájtos tablet már biztosan nem telhet be! Nos, ez nem így van. Elég két-három filmet vagy egy évadnyi sorozatepizódot feltölteni, mellé néhány képregényt és könyvet, majd telepíteni néhány komolyabb grafikát villantó játékot, és máris nem marad hely a képeknek.

A 32 és 64 gigabájtos tabletek drágák, így a legtöbben 16 gigabájtosat választanak. Ennek ellenére eddig kevés gyártó volt hajlandó a belső tárhely mellé sd-kártya-slotot is tenni a gépbe. Szerencsére egyre többen felismerik, hogy ez komoly igény a felhasználók részéről. Ebben nem érdemes kompromisszumot kötni: olyan tabletet vegyen, amiben lehet memóriakártyával bővíteni a tárhelyet. Ez szűkíti a kört, de ha már ennyi pénzt kiadunk tabletre, akkor ne emiatt bosszankodjunk egy év múlva.
A fentieken kívül még olyan extrákat is figyelhetünk, mint az NFC megléte, amellyel különböző eszközökhöz csatlakoztatjuk, irányíthatjuk vele az okostévét is. Vannak tabletek, amelyekhez különböző szolgáltatásokat adnak, például egyes Samsung gépekhez 50 gigabájt Dropbox-tárhely jár. Néhány gyártó különleges alkalmazásokkal próbál kitűnni, a Koobe és a Waqteq például a Mindig tv-t telepíti előre.
Tapogassa meg
Ha mindezt figyelembe veszi vásárláskor, nem csalódhat. A legfontosabb, hogy végiggondolja, mire használná a tabletet, nézegesse a különböző alkalmazásboltokat, döntse el, mekkora legyen az a tábla, és mennyi pénzt hajlandó rászánni. Innentől jelentősen leszűkül a kör. Ha már van néhány jelölt, amelyet kinézett, mindenképpen vegye kézbe, tapogassa, forgassa, töltsön el vele pár percet az üzletben. Nézze meg a kijelzőjét, hogy mennyire kényelmes navigálni, mennyire magától értetődő a menürendszer, akadozik-e a kedvenc weboldalának betöltése, illetve azon a görgetés. Ha igen, eszébe ne jusson megvenni, mert másban is alul fog teljesíteni a gép.

Végezetül néhány kategóriában ajánlunk is tableteket, hogy megkönnyítsük a választást.
Az iPad Air az egyik legjobb modell a piacon, kitűnő felbontás, egységes oprendszer, villámgyors feladatmegoldások, számtalan jobbnál jobb alkalmazás. Az iPad Minit is ide sorolhatjuk, bár ezzel kapcsolatban tesztelőnknek már voltak fenntartásai, nem sokban marad el a tízhüvelykes nagytestvértől. A felső kategóriába tartozik még a Nexus 7 és 10, LG G Pad 8.3, az itthon nem kapható Amazon Kindle Fire HDX, a vízálló Sony Xperia Tablet Z, a Samsung Galaxy Note 10.1 és 8 és a Microsoft-féle Surface 2.
A felső kategóriát meg kell fizetni, nem olcsóak ezek a tabletek. Még a Nexusok sem, itthon akár hatvanezer forintot is elkérnek az amúgy kétszáz dolláros gépért. Ha valaki olcsóbban szeretne ilyen géphez jutni, annak az Acer Iconia A1-et, az Asus Memo Pad HD 7-et, a Koobe X8 Slim Quadrumot, vagy a Wayteq xTab-79-et érdemes megnéznie. Akik Nagy-Britanniában járnak, azoknak érdemes kipróbálni a Tesco saját márkás tabletjét, a Hudlt, helyi szakírók szerint az egyik legjobb ár-érték arányú gép a piacon.
Az oldalról ajánljuk
- Belföld
Karácsony Gergely keményen beleszállt Nagy Ervinbe és a Tisza Pártba is
A főpolgármester szerint politikai játszma zajlik, és nem fog elhajolni a viták elől.
április 4., 08:38
- Külföld
Tarjányi Péter: A gazdasági háborúk után nagy az esélye, hogy valódi háborúk következzenek be
A szakértő szerint az amerikai elnök vámháborúja szinte minden piacra drasztikusan hat. Ennek pedig komoly hatásai lesznek.
9 perce
- Belföld
Kocsis Fülöp érsekpoloskázásról, abortuszról és a Pride-ról is véleményt formált
A metropolita kemény szavakkal bírálta Oroszország politikáját, valamint kritikus megjegyzésekkel illette a magyar miniszterelnök szóhasználatát.
április 4., 08:01
- Belföld
Politikai válság kirobbantása miatt menesztették a dél-koreai államfőt
Az országnak 60 napon belül elnökválasztást kell tartania.
április 4., 07:18
- Futball
A világbajnok futballista gólja döntötte el a londoni rangadót
A Manchester City játékosai nem örültek a végeredménynek.
április 4., 08:18
- Belföld
Szűz Mária és a távolba néző autószerelő, 50 éves a nullás kilométerkő
A hazai úthálózat kiindulópontja, a budai mérföldkő eredetileg a királyi palota küszöbénél volt, és a Lánchíd építésekor helyezték át mai helyére.
április 4., 07:48
- Külföld
Betiltották Oroszországban Elton John AIDS Alapítványát
Azzal vádolják a szervezetet, hogy különleges katonai műveletben vesz részt.
április 4., 07:21
- Belföld
A BYD miatt sok szegedi ingatlantulajdonosnak egyszerűen elgurult a gyógyszere
Szeged a panellakások reneszánszát éli, az ipari ingatlanok ára elszállt.
április 4., 08:03
- Kézilabda
Így reagáltak a játékosok a Szeged szenzációs BL-győzelmére
A meccs emberének megválasztott Mikler Roland is megszólalt a felejthetetlen összecsapás után.
április 4., 07:53
- Belföld
Orbán Viktor belengette, mi az a tíz dolog, ami biztosan meg fog történni az idén
A miniszterelnök szerint Izrael Magyarország barátja, és senki sem akarta letartóztatni Netanjahut.
április 4., 07:38
- Külföld
Nincs vége a száj- és körömfájásnak: fertőtlenítőpontokat állítottak fel a szerb–magyar határon
Szerbiában eddig nem jelent meg a járvány.
április 4., 09:14
- FOMO
Nyolcévesen az apjával füvezett, de bádogba bújva megmentette a világot
A ma 60 éves Robert Downey Jr. karrierje igazi hullámvasút, amelyre mai kvízünk kitöltésével ön is felülhet!
április 4., 06:03
- Külföld
Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet
Alku vagy bombázás – kemény üzenet az amerikai elnöktől.
április 4., 06:02
- Külföld
Veszélyes eszkaláció lehet kilátásban, észak-koreai nehéztüzérség jelent meg a Krímben
április 4., 06:09
- Cinematrix
Megérkezett a Csupasz Pisztoly rebootjának előzetese
Pamela Anderson is szerepet kap a filmben.
április 4., 09:11
- Tudomány
Megtalálták az egy éve eltűnt tacskót az ausztrál dzsungelben, de nem akar hazamenni
Valerie rózsaszín nyakörvével legyőzte a vadállatokat.
április 4., 07:14
- Külföld
A Pentagon átfésüli az amerikai védelmi miniszter Signal-üzeneteit
A nyilvánosan elérhető alkalmazást használhatta a jemeni támadás megtervezésére.
április 4., 07:11
- Gazdaság
Nyilvánosságra kerültek az adatok, itt kritikus az állapot a gazdaságban
8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés. A szakértő szerint a mai információk még a pesszimista várakozásokat is messze alulmúlták.
április 4., 08:56
- Belföld
Szijjártó Péter szerint az európai szövetségesek továbbra is háborús stratégiában gondolkoznak
Brüsszelből jelentkezett a külügyminiszter.
április 4., 07:03
- Futball
Az MTK jutott negyedikként az MK-elődöntőbe, ahol a Ferencvárossal találkozik
A kék-fehérek házigazdaként hatgólos meccsen múlták felül a Fehérvárt.
április 4., 06:33
- Gazdaság
Szabad Európa: a kormány tízmilliárd euró hitelt venne fel
A szaktárca cáfolta a lap értesüléseit.
április 4., 06:36
- Belföld
Évek óta nem volt példa arra, ami mostanában történt a bűncselekményekkel Magyarországon
Többéves csúcs dőlt meg.
április 4., 06:34
- FOMO
Bihari Ádám a „melltartóügyről”: Tartom a véleményem!
A stílusszakértő az Indexnek elmondta, hogy számtalan támadás érte a kijelentése miatt, ő azonban nem változtat azon.
április 4., 06:10
- FOMO
David Schwimmernek traumát okozott a Jóbarátok főcímdala
Aztán a lánya miatt minden megváltozott.
április 4., 06:32
- Kultúr
Val Kilmer már az ágyból is alig tudott felkelni, annyira legyengítette a rák elleni küzdelem
Megható szöveget írt az utolsó Instagram-bejegyzéséhez.
április 4., 06:30
- Belföld
Mire Orbán Viktor megérkezett, már elpakolták a rendőrök a Momentum aktivistáit a tévészékháznál
Az ellenzéki párt többször is tiltakozott a közmédia épülete előtt az elmúlt hetekben.
április 4., 06:14
- Belföld
Pénteken utoljára élvezhetjük a tavaszias idillt az ítéletidő előtt
Akár 22 Celsius-fok is lehet.
április 4., 06:16
- Belföld
Az Alaptörvényre hivatkozva sem tagadható meg a bejegyzett élettársaktól a családi pótlék
A bíróság megsemmisítette a kormányhivatal rendeletét.
április 4., 08:58
- Belföld
Több helyen változtattak az Alaptörvény-módosítás szövegén, a teremtés sorrendje sem lesz benne
Döntött az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottsága.
április 4., 06:41