Pintér nem tudna elfogulatlan lenni Gergényivel
További Belföld cikkek
- A MÁV hibájából maradt el egy színházi előadás Győrben
- Székely János püspök: Az ünnep az egy kincs, és ezt mindenki érzi
- A Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója szerint az iskolai mobiltörvény abszolút hungarikum
- Felsővezetéki hiba és több járműhiba is volt a MÁV-nál vasárnap reggel
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
Elfogulatlan és alapos felderítést ígért a rendőrség 2006-os hibáiról Pintér Sándor kijelölt belügyminiszter az emberjogi bizottság előtt. A miniszterjelölti meghallgatáson Pintér leszögezte, hibák valóban voltak, a kivizsgálásnak meg kell történnie, de ezt a feladatot nem neki, hanem a Balsai István fideszes képviselő által vezetett, direkt erre a célra létrehozott bizottságnak kell elvégeznie.
Pintér ezt többek között azzal indokolta, hogy a rendőrség egyik akkori vezetőjéhez, Gergényi Péterhez szakmai barátság fűzi. 1980 óta ismerem, több helyen dolgoztunk együtt, ezért szakmai tevékenységének megítélésére nem lennék alkalmas – mondta, bár elismerte, hogy mind a tévészékház ostrománál, mind az október 23-i utcai megelékezésnél szakmai hibák történhettek.
Pintér az LMP-s bizottsági alelnök, Szabó Tímea kérdésére, hogyan értette, hogy két hét alatt alapvető fordulatot tud majd felmutatni a közbiztonság terén, leszögezte, továbbra is tartja, hogy a rendőrök, a társszervek, a polgárőrök vagy akár a halőrök bevonásával gyors eredmény érhető el.
Pintér: 4, bizottság: 2
Pintér a legkisebb zökkenő nélkül hozta a konzervatív rendészeti szakember formáját, arra ugyan nem adott választ, hogy két hét alatt miként lesz érezhető változás a közbiztonságban, de szakmai kérdésekkel nem tudták megszorítani. Osztályzata: 5/4.
Kemény ellenzéki össztűznek nyoma sem volt. az MSZP alig kérdezett, az LMP volt a legszakmaibb. a Jobbik viszont annyira próbálkozott a keménykedéssel, hogy leginkább önmaga paródiájába fordult, szimpatikussá téve ezzel a sztoikus miniszterjelöltet. A bizottság osztályzata: 5/2.
Az eredményességhez azonban jogszabályi változások is kellenek, állította a leendő belügyes. A jegyzők helyett a rendőrség feladatkörébe kell hogy kerüljön, a tulajdon elleni szabálysértések megítélése. Növelné a hatékonyságot, ha ebben a körben is lehetne elzárást alkalmazni, hiszen – mondta Pintér – cinikus megoldás, hogy az állam által folyósított szociális segélyekből élőket pénzbírsággal sújtja az állam.
Pintér szerint egyébként nem lehet cigánybűnözésről beszéllni, hiszen a társadalom alsó tizede azonos módon bűnözik, függetlenül nemzetiségi hovatartozásától. Cigány, nem cigány, mindenkire vonatkozik a BTK, ha valaki megsérti, azzal szemben fel kell lépni.
Pásztor Albert leváltott, majd visszahelyezett miskolci rendőrkapitány egyébként szintén nem cigánybűnözésről beszélt tavaly januárban, hanem azt mondta, magyarázta Pintér, hogy tízből tíz ügyben cigány az elkövető, ez tény, tényt lehet közölni. A rendőrök szociológiai vizsgálatok által kimutatott cigányellenességéről úgy vélekedett, hogy az inkább össztársadalmi kérdés, aminek megoldása túlnő a rendőrség keretein, ősztársadalmi feladat, csak a munka, a tanulás és a sport bevonásával érhető el. Pintér szerint egyébként fel kell eleveníteni azt a korábbi törekvést, hogy cigány származású fiatalokat vonjanak be a rendőrség működésébe, úgy hogy az arra érdemes családok gyermekei helyet kapnának a tiszti és tiszthelyettesi képzésben.
Főként a súlyos bűncselekmények esetében lenne szükség a BTK szigorítására – állította a leendő miniszter, aki szerint jelentős probléma, hogy ezeknek az eseteknek a befejezése sokszor húzódik három évnél hosszabb ideig, így az előzetesbe tett gyanúsítottakat a bíróság szabadlábra vagy házi őrizetbe helyezi. Pintér szerint addig nincs értelme a jelzőkarperec bevezetésének, amit egyébként ő is támogatna, amíg a szabályozás lehetővé nem teszi, hogy az őrizet helyét elhagyók ellen fellépjen a rendőrség.
A feltehető kérdések tartalmáról vita alakult ki Gaudi Nagy Tamás és a KDNP bizottsági elnök, Lukács Tamás között. Gaudi hosszas kérdéssorral akasztotta meg a bizottság tevékenységét, majd az ellenzéki jogok megkurtítását reklamálta, miután tízperces szereplését a miniszter válaszadással akarta megszakítani.
A Kubatov-lista és az MSZP választói névsorai, valamint a kopogtatócédulák kivizsgálását nem ismeri – jelentette ki Pintér, aki azt is elárulta, hogy alapvetően kábítószerellenes, mert megítélése szerint, aki könnyű droggal kezdi, az hamarosan a keményebb szerek kipróbálásával folytatja. A miniszterjelölt, aki áprilisban adta el fő vállalkozását, a Civil Biztonsági Zrt.-t, fideszes kérdésre leszögezte, offshore cégben soha nem volt, és most sincs érdekeltsége.
A bizottság 13 igen szavazattal 5 nem ellenében alkalmasnak találta a belügyminiszteri poszt betöltésére.