Kirúgták a drogkoordinátort, Portörő Pétert

2010.12.16. 16:20
A Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság üléséről kivonult három civil delegált, miután a kormány képviselője bejelentette, hogy elbocsátották a nemzeti drogkoordinátort, és át akarják írni a nemzeti drogstratégiát. Szerintük a kormány döntése mögött nincsenek szakmai érvek, és veszélybe sodorhatja az ellátórendszer működését.

A kormány drogügyi tanácsadó szerve, a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság (KKB) csütörtöki ülésén Téglásy Kristóf főosztályvezető bejelentette, hogy a kormány számára a jelenleg hatályos nemzeti drogstratégia vállalhatatlan, ezért 2011 második felére új drogstratégiát  alakít ki, derül ki az ülésen részt vevő civil, szakmai delegáltak közös közleményéből. Téglásy bejelentette azt is, hogy december 13-i hatállyal - létszámgazdálkodási okokra hivatkozva - felmentették állásából a nemzeti drogkoordinátort, Portörő Pétert, és három másik munkatársát.

Az ülésről tiltakozásképp kivonult a három civil szervezetek által delegált tag, Sárosi Péter, Gondi János és Szemelyácz János.

Szerintük elfogadhatatlan, hogy a kormány a KKB és a szakmai szervezetek kizárásával hozott meg "ilyen horderejű döntéseket", és azokat "ultimátumszerűen" közölte a bizottsággal. "Kétségbe vonja a kormány szavahihetőségét az, hogy annak ellenére is a drogstratégia elvetése és a drogkoordinátor elbocsátása mellett döntött, hogy az előző ülésen még megerősítette a drogstratégiát és a drogkoordinátor személyét is" – áll a közleményben.

Téglásy csütörtök este az MTI-nek nyilatkozva csúsztatásnak nevezte ezt az állítást. Szerinte ő az október ülésen egy kérdésre válaszolva annyit mondott, hogy a drogstratégia érvényben van, és hogy jelenleg (azaz októberben) Portörő Péter a nemzeti drogkoordinátor. Ez akkor meg is felelt a valóságnak, tette hozzá.

A civilek szerint a jelenleg még hatályos drogstratégiát gondosan előkészített szakmai és társadalmi egyeztetési folyamat eredményeként hagyta jóvá a parlament, és elfogadhatatlannák tartják, hogy azzal a kormány "ideológiai okokból szakít". Szerintük a kormány döntéseit nem támasztják alá szakmai érvek, viszont ezek a döntések veszélybe sodorhatják a civil szervezetek életmentő szolgáltatásainak fennmaradását és az ellátórendszer működését. Téglásy szerint a jelenleg hatályos drogstratégiát nem széleskörű társadalmi egyeztetés előzte meg, mert az csak a KKB-ban folyt, amelyben csak néhány civil szervezet képviseltette magát, így szerinte számos véleményt nem vettek figyelembe. A főosztályvezető azt állítja: a jelenlegi kormányzat az új drogstratégiát széleskörű társadalmi egyeztetések után dolgozza majd ki.

A tiltakozó bizottsági delegáltak szerint a döntés veszélyezteti a jövő évi EU-elnökséggel kapcsolatos feladatok magas szintű teljesítését, mivel elbocsátották azokat a szakpolitikusokat, akik megfelelő ismeretekkel rendelkeztek a tárgyalások lefolytatásához, valamint részt vettek annak előkészítésében is.

"Felháborítónak tartjuk, hogy miközben a kormány a jövő évi költségvetésben reálértéken felére csökkentette a kábítószerügyre szánt pénzügyi forrásokat, képviselője az emberi élet megőrzésének fontosságát hangoztatja" – írták a közleményben. Téglásy szerint ez a mondat "meglehetős cinizmusra vall", szerinte az ideológia és a gazdaság két külön dolog.