Orbánföldről írnak a külföldi lapok

2010.04.26. 13:49
Minden fontosabb külföldi lap közöl beszámolót a magyarországi parlamenti választások eredményeiről, a Fidesz kétharmada többeket gondolkodóba ejt, a szocialisták kudarca nem lep meg senkit, a Jobbik megerősödése annál inkább. Az LMP-t nem tudják hova tenni.

A választások második fordulójának eredményéről nem kifejezett meglepetésként számol be a külföldi sajtó, azonban az mindenhol külön hangsúlyt kap, hogy a győztes Fidesz kétharmados parlamenti többségével szövetségesek nélkül tud kormányozni és döntéseket átvinni. A BBC ki is mondja, hogy ez alkotmánymódosítást is jelenthet.

A Deutsche Welle Orbán Viktort egy egykor liberális antikommunista politikusként mutatja be, aki gyakran hangoztatja globalizációellenes nézeteit. Több lapban felvetik, hogy a határon túl élő magyarok kettős állampolgárságának kérdése feszültséget okozhat a környező országokkal, különösen Szlovákiával.

A cseh Lidove Noviny publicistája az Orbánföld nevet adja Magyarországnak, és azt latolgatja, hogy az "egypárti rendszerben" a korlátokat csak az EU-, részben pedig a NATO-tagság határozza meg. Nincs kétsége afelől, hogy Orbán gyakorolja majd az abszolút hatalmat, de szerinte még sokan kérdésnek tartják, hogy a politikus tudja-e, mit kezdjen vele.

A Jobbiknak is nagy teret biztosítanak: fasisztának, szélsőjobboldalinak, antiszemitának, romaellenesnek és az EU-integrációt elutasítónak nevezik a pártot, ami korábban is számos nemzetközi kritikát kapott. Megerősödésüket az ország gazdasági helyzetével magyarázzák. Az EurActive kitér arra is, hogy a Jobbik várhatóan keményen számon kéri majd a Fideszen kampányígéretei betartását.

A szocialisták szereplését egybehangzóan kudarcnak ítélik, a CNN felhozza az őszödi beszédet, botrányokat és korrupciós vádakat emleget az MSZP-vel összefüggésben.

Az LMP egyes beszámolókban egyáltalán nem is szerepel, a Reuters és a Financial Times pedig zöld liberálisnak titulálja az amúgy baloldali ökopártot.

Magyarország gazdasági helyzetét nem tekintik kilátástalannak, bár a válság leginkább sújtotta kategóriával emlékeznek meg az elmúlt másfél évről, és ehhez kötik a Fidesznek azt az ígéretét, hogy 10 év alatt egymillió munkahelyet hoznak létre, és jelentősen csökkentik az államigazgatásra fordított kiadásokat például egy kisebb parlamenttel. A Financial Times azt is megjegyzi, hogy Orbán ígéretet tett, hogy az új kormány nem hagyja a termőföldeket külföldi tulajdonba kerülni.