Mesterházy, Orbán, Vona, Bokros csodálatos húsz éve - 2002
További Párhuzamos életrajzok cikkek
- Megalakul a második MSZP–SZDSZ-koalíció
- Az új kormányfő bevallja ügynökmúltját
- Nyolc embert ölnek meg a móri bankrablók
- Meghal Hofi Géza
- A TV2-n elindul a magyar Big Brother
Bokros Lajos munkáját, egy kormányválság után, megköszönik Zágrábban. Itthon a választások előtt alakuló Otthont Magyarországból Összefogás mozgalom – szellemi előfutárának a Demokratikus Chartát tartotta – felhívását 150 értelmiségivel együtt ő is aláírja. A szocialista győzelmet hozó választások után felmerült, hogy Medgyessy Péter a nemzeti bank elnökének kéri fel, de az MSZP erről lebeszéli az új miniszterelnököt. Szó volt arról is, hogy – Zágrábhoz hasonlóan – Budapesten is tanácsokat oszt, végül ebből sem lesz semmi.
Hiába nyeri meg az MSZP a választást, Mesterházy Attila nem jut be a parlamentbe, mivel pártja listáján csak a 83. helyet kapja meg. A Tízek Társaságával való együtt gondolkodását a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium politikai államtitkári posztjával honorálják; gyorssegélyt ad az egri uszodaépítésre, azt gyanítja, hogy magyar érdekek sérültek a Sportaréna építésénél a túl magas építési költségek miatt, keresi a megoldást Baumgartner Zsolt Forma-1-es pályafutásának támogatására, és megnyitja a Kossuth téri műjégpályát.
"Topolánszky vallomása szerint az Ifjúsági és Sportminisztériumban, majd az utódszervezeteinél Mesterházy Attila államtitkár érvényesítette a pályázatoknál a politika érdekeit. A minisztérium által kiírt pályázatok szakmai értékelését követően a tárca politikai vezetése, jellemzően a politikai államtitkár, átnézte a nyertes listát. A politikai államtitkár ilyen alkalmakkor számon kérte, hogy meghatározott szervezetek lemaradtak a listáról, vagy ellenkezőleg, azt, hogy adott szervezetek szerepeltek rajta - mondta." (MTI-tudósítás a Zuschlag-perről, 2009. december 2.)
Orbán Viktor a fővárosi tereken a budai tinilányok kedvencévé válik, de ez is kevés volt ahhoz, hogy megnyerje az országgyűlési választásokat. A két forduló között teljes erővel kampányol és ezzel, valamint a negatív kampánnyal kis híján győzelmet arat. Az Európai Néppárt alelnöki posztjával vigasztalódik. Táborát a választás után tudatosan egyben tartja.
Orbán egyelőre nem tud magyarázatot adni a Fidesz-MDF választási vereségére, hiszen az előrejelzések jelentősen eltértek az első forduló eredményeitől. "Van valami összefüggés, egy tény, amit nem ismerek, nem értek" fejtette ki Orbán, aki szerint a kérdésekre majd az idő választ ad. A választások tisztaságával szemben felmerült kifogásokat - még hivatalban lévő miniszterelnökként - Orbán nem kívánta minősíteni." ( Index, 2002. május 1.)
A Jobbik a választási kampányban a kormányzó jobboldali pártokhoz kötődő politikusok, előadók meghívásával támogatja a koalíciót. A választási vereség után Orbán Viktor meghívja Vona Gábort a Szövetség a Nemzetért Polgári Körbe (SZNPK). A polgári körök létrehozásával a választást elveszítő Fidesz a jobboldali szavazótábort próbálta egybe-, illetve készenlétben tartani, ennek a mozgalomnak volt a vezérhajója a SZNPK, benne Vonával, az egyetemista fiatalok reprezentánsával. Létrejön a Jobbik médiafigyelő szolgálata, és a hanukai menóraállítások ellensúlyozására elindul az adventi keresztállító misszió.
Vona Gábor, a KÉSZ egyetemi csoportjának elnöke arról beszélt, hogy a kereszténység és a magyarság olyan szorosan összeforrt, hogyha az egyiket megsértik, akkor óhatatlanul megsérül a másik is. Leszögezte: az MSZP nyolc és félmillió hívő állampolgárt sértett meg nem csak hitében, de méltóságában és emberségében is. "A XX. század nemzetiszocialista, illetve szocialista egyházüldözési módszereinek nincs helye életünkben, és azoknak sincs, akik ezeket a módszereket felelevenítik" - hangsúlyozta. (A KÉSZ és a Jobbik fáklyás demonstrációja a Köztársaság téren)
- Van egy jó, soha nem publikált sztorija Bokrosról, Mesterházyról, Orbánról vagy Vonáról? Írja meg nekünk!
- Vannak soha nem látott képei is? küldje el!
Nézze meg, hogy mi történt főszereplőinkkel 2003-ban.